Örgütsel bağlılığın iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of organizational commitment on job satisfaction and intention to leave: A field study
  1. Tez No: 753150
  2. Yazar: ONUR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, Örgütsel Bağlılığın İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti Üzerindeki Etkisi olup olmadığını ve etkisi var ise bu etkinin hangi yönde olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda, araştırmanın değişkenlerini oluşturan Örgütsel Bağlılık, İş tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti kavramlarının literatür taraması yapılarak bu kavramların tarihsel gelişimleri, etkileri ve sonuçları irdelenmiştir. Örgütsel Bağlılığın İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti Üzerindeki Etkisinin tespiti amacıyla İstanbul ilinde consumer, fiber optik, aydınlatma, medikal tasarım ve enerji teknolojileri olmak üzere 6 ana dalda faaliyet gösteren bir işletmede anket uygulaması yapılarak ilgili kavramlar arasında etkinin olup olmadığı, etki var ise hangi yönde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde Örgütsel Bağlılık ve alt boyutları, ikinci bölümünde İş Tatmini, üçüncü bölümünde ise İşten Ayrılma Niyeti kavramlarının, tarihsel gelişimleri, bunlara etki eden faktörler ve bu kavramların meydana getirdiği sonuçlar gerçekleştirilen literatür taraması ışığında verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise Örgütsel Bağlılığın İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti Üzerindeki Etkisinin tespiti amacıyla gerçekleştirilen çalışmaya dair sonuç ilgileri verilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda, Örgütsel Bağlılık ile İş Tatmini arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki, Örgütsel Bağlılık ile İşten Ayrılma Niyeti arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal whether Organizational Commitment has an Effect on Job Satisfaction and Intention to Leave, and if so, in which direction this effect is. In this context, the literature review of the concepts of Organizational Commitment, Job Satisfaction and Intention to Leave, which are the variables of the research, and the historical developments, effects and results of these concepts are examined. In order to determine the Effect of Organizational Commitment on Job Satisfaction and Intention to Quit, a survey was conducted in a business operating in 6 main branches in Istanbul, including consumer, fiber optic, lighting, medical design and energy technologies, and whether there is an effect between the related concepts, and if there is an effect, in which direction. tried to be detected. In the first part of the study, Organizational Commitment and its sub-dimensions, in the second part, Job Satisfaction, and in the third part, the historical developments of the concepts of Intention to Leave, the factors affecting them and the results of these concepts are given in the light of the literature review. In the fourth part of the research, the results of the study carried out to determine the Effect of Organizational Commitment on Job Satisfaction and Intention to Leave are given. As a result of the study, it was determined that there is a positive and significant relationship between Organizational Commitment and Job Satisfaction, and a negative and significant relationship between Organizational Commitment and Intention to Leave.