Doktora programlarının uluslararasılaşma bağlamında incelenmesi: İsviçre örneği
Investigating the doctoral programs in the context of internationalization: The case of Switzerland
- Tez No: 753151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Uluslararasılaşmayı hedefleyen yükseköğretim kurumlarının eylem planlarının, stratejilerinin ya da modellerinin oluşturulmasına katkıda bulunabilecek öneriler geliştirmek üzere, uluslararası lisansüstü eğitim veren İsviçre üniversitelerinden sıralama sistemlerine göre ilk sıralarda yer alan ETH Zürih ve Zürih üniversitelerinde yürütülen doktora programlarını derinlemesine incelemek bu araştırmanın temel amacıdır. İç içe geçmiş tek durum deseni ile yürütülen araştırmada durum, İsviçre yükseköğretim sistemi, ETH Zürih ve Zürih üniversiteleri ise iç içe geçmiş iki ayrı durum olarak alınmıştır. Alanyazında işletme, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, sanat ve beşerî bilimler, doğa bilimleri, mühendislik ve bilgi teknolojileri olmak üzere toplam yedi disiplinin uluslararasılaştığı belirtilmektedir. Dolayısıyla, maksimum çeşitlilik örneklemesi ile söz konusu disiplinlerle bağlantılı ETH Zürih ve Zürih üniversitelerinin toplam 14 doktora programı, süreç yaklaşımı ve kampüste uluslararasılaşma kuramsal temelinde doğal ortamında derinlemesine incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini belirlemede ölçüt ve maksimum çeşitlilik örnekleme teknikleri birlikte kullanılmıştır. Doktora programlarında en az iki yıl öğrenim görme ya da görev alma ölçüt kabul edilmiş; doktora öğrencileri, öğretim üyeleri, bölüm başkanları ve uluslararası ofis çalışanları olmak üzere toplam 34 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla nitel veri toplanmıştır. Program paydaşlarıyla bireysel görüşmeler yanında ders öğretim planları, stratejik planlar ve raporlar, öğrenci bilgilendirme dosyaları doküman incelemesine alınmış, araştırmacı tarafından yapılandırılmamış yansız, öyküleyici alan notları tutularak ulaşılan verilerin geçerliğine ilişkin kanıtlar aranmıştır. Böylelikle çeşitleme, veri kaynaklarında da yapılmıştır. Nitel veri setine, veri analiz spirali kullanılarak içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, incelenen üniversitelerde uluslararasılaşmaya yönelik farkındalığın ve bağlılığın olduğunu; doktora programlarının planlanması ve uygulanmasında kampüste uluslararasılaşmanın benimsendiğini ve bu doğrultuda eğitim programlarının uluslararasılaşmasına dönük çalışmaların yapıldığını; uluslararasılaşma göstergelerine ilişkin verilerin, kapsamlı ve düzenli olarak izlendiğini ve süreci geliştirmede kullanıldığını göstermiştir. Araştırmada, eğitim programlarının uluslararasılaşmasına yönelik çabaları desteklemek için, yükseköğretim kurumları bünyesinde, program çalışmaları birim(ler)inin oluşturulabileceği; bu birimlerin programların tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi süreçlerine uluslararasılaştırmayı dâhil etmeyi hedefleyen paydaşları güçlendirebilecek çalışmalar yapabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to develop recommendations that can contribute to the formulation of action plans, strategies or models for higher education institutions aiming to internationalize, the main purpose of this research is to examine in depth the doctoral programs carried out at ETH Zurich and Zurich universities, which are among the first Swiss universities that provide international graduate education according to ranking systems. In the study, which was conducted with a single-case embedded design, the case was taken as the Swiss higher education system and ETH Zurich and Zurich universities were taken as two separate embedded cases. In the literature, a total of seven disciplines are internationalized: business, social sciences, health sciences, arts and humanities, natural sciences, engineering and information technology. Therefore, with maximum diversity sampling, a total of 14 doctoral programs of ETH Zurich and Zurich universities related to these disciplines were examined in depth in their natural environment based on the process approach and the theoretical basis of internationalization at home. Criterion and maximum variation sampling techniques were used together to determine the sample of the study. A minimum of two years of studying or working in doctoral programs was accepted as a criterion; qualitative data were collected from a total of 34 participants, including doctoral students, faculty members, department heads and international office staff, through semi-structured interview forms. In addition to individual interviews with program stakeholders, course syllabi, strategic plans and reports, student information files were analyzed. Besides, unstructured, unbiased, narrative field notes were kept by the researcher and evidence of the validity of the data obtained was sought. Thus, triangulation was also made in data sources. Content analysis was applied to the qualitative data set using the data analysis spiral. The results of the research show that there is awareness and commitment to internationalization in the universities examined; internationalization at home is adopted in planning and operationalizing the doctoral programs and studies are carried out for the internationalization of the curriculum in this direction; data on internationalization indicators are comprehensively and regularly monitored and used to improve the process. The study suggests that curriculum studies unit(s) can be established within higher education institutions to support efforts for the internationalization of the curriculum; these units can work to empower stakeholders aiming to integrate internationalization into the design, implementation and evaluation of the curriculum.