Sağlık çalışanlarının örgütsel adalete ilişkin algılamaları ile örgüte bağlılık düzeylerinin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri
Effects of the perceived organizational justice and levels of organizational commitment of health workers on job satisfaction and intent to leave
  1. Tez No: 236947
  2. Yazar: SERAP TAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Diğer örgütlerde olduğu gibi sağlık kurumlarının da sahip oldukları insan kaynaklarından maksimum verim alabilmeleri için işgören-örgüt ilişkisinin geliştirilmesi gerekir. Günümüzde her sektörde çalışanların işle ilgili tutum ve davranışlarını ölçmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda tıbbi uygulamalardaki hızlı değişimlerin de etkisiyle sağlık alanında yer alan iş görenlerin algılarını, işleriyle ilgili tutumlarını ve davranışlarını ölçmeye yönelik araştırmaların yapılması giderek hız kazanmaktadır. Ancak, sağlık alanında çalışanların örgütsel adalet algısı ve örgütlerine bağlılık düzeylerinin iş doyumu ve işten ayrılma niyetlerine olan etkisi konusunda ise tatmin edici düzeyde analitik değerlendirmelerin yapılmadığı görülmektedir.Bu çalışma, sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algılamalarının ve örgütsel bağlılık düzeylerinin iş tatmini ile işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini Adana ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Test-yeniden test sonucunda ulaşılan korelasyon katsayıları (r=0,96-0,99) ve Cronbach alfa katsayıları (0,70-0,93) anketin güvenilir olduğunu göstermiştir. Anket toplam 838 sağlık çalışanına dağıtılmış ve geri dönüş oranı %57 olarak gerçekleşmiştir.Yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda, sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algılarının meslek, eğitim ve yönetsel pozisyona göre değiştiği, örgütsel bağlılık düzeylerinin dağıtımsal, işlemsel, kişiler arası ve bilgisel adalet algıları ile cinsiyet, çalışılan bölüm ve kurumda çalışma sürelerinden etkilendiği, iş tatmini düzeylerinin işlemsel, bilgisel ve kişiler arası adalet algıları ile duygusal ve normatif bağlılık düzeylerine göre farklılık gösterdiği ve işten ayrılma niyetlerinin ise duygusal bağlılık düzeyleri ve bilgisel adalet algıları ile mesleğe göre değiştiği bulunmuştur. Araştırma sonuçlarının hastane yöneticilerine örgütsel adalet ve örgütsel bağlılığın iş tatmini ile işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini anlamalarında yardımcı olması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Employee-organization relationship should be improved to have maximum benefit from human resources in all organizations including health care related areas. Today, studies are conducted to measure attitude and behaviours of employees in every sector. Research on the perceptions, work attitudes and behaviour of health employees have gained momentum in recent years, especially due to the rapid change in medical procedures. However, the analytic assessments made on the effects of perceived organizational justice and organizational commitment of health employees on job satisfaction and intent to leave work are not satisfactory.This study was aimed at examining the effects of organizational justice and organizational commitment of health employees on the level of job satisfaction and intention to quit work. Personnel of a public hospital, which is located in Adana province, are the universe of the study. Questionnaire forms were used as the instruments for data collection in the study. Correlation coefficients (r=0,96-0,99) and Cronbach alpha coefficients (0,70-0,93) which were obtained at the end of test-retest method, verified the reability of the survey. The questionnaire was distributed to a total of 838 health employees and the response rate was 57 %.At the end of the multiple regression analyses, it was found out that organizational justice perceived by health employees depended on the profession, education level and managerial position; the level of commitment to organization was effected by distributive, procedural, interpersonal and informational perception of organizational justice as well as gender, department of work and work years spent within the organization; the level of job satisfaction depended on distributive, procedural, interpersonal and informational perception of organizational justice as well as affective and normative commitment levels; and the intent to leave depended on the profession in addition to the level of affective commitment and informational justice. The survey results are expected to be helpful for hospital managers in understanding the effects of organizational justice and organizational commitment on job satisfaction and the intent to leave.