Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde psikolojik saldırganlığa uğrama ve başvurmalarının öz şefkat, suçluluk ve utanç ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship of psychological aggression perpetration and victimization with self compassion, guilt and shame among dating college students
- Tez No: 753153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı romantik ilişki yaşayan üniversite öğrencilerinde psikolojik saldırganlığa uğrama ve başvurma durumlarının öz şefkat, suçluluk ve utanç ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 247'si kadın 71'i erkek olmak üzere romantik ilişki içerisinde olan toplam 318 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Öz Duyarlık (Öz Şefkat) Ölçeği, Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği, araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu kullanılmıştır. Psikolojik saldırganlığa uğramanın ve başvurmanın demografik verilerden cinsiyete göre, partnerlerin birbiriyle görüşme şekline göre ve geçmiş ilişki deneyimine göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Veriler ilgili çevrimiçi kaynaklar tarafından toplanmıştır. Toplanan verilerin normallikleri test edilmiş, normal dağılım gösteren dağılımlar için parametrik testler, normal dağılım göstermeyen dağılımlar için parametrik testlerin parametrik olmayan karşılıkları kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalarda Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Spearman Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H Testi, Bağımsız Örneklemler için T-Testi, Mann Whitney U test kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre psikolojik saldırganlığa uğrama ve başvurma ile öz şefkat arasında düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunurken suçluluk ve utanç ile bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca psikolojik saldırganlığın demografik verilerden cinsiyete göre kadınlar erkeklere göre psikolojik saldırganlığa anlamlı olarak daha yüksek düzeyde başvurmaktadırlar. Bir başka sonuç partnerlerin birbiriyle görüşme şekline göre psikolojik saldırganlığa başvurma ve uğrama anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Psikolojik saldırganlığın geçmiş ilişki deneyimine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili alanyazın göz önüne alınarak tartışılmış, uygulamacılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the relationship of the psychological aggression perpetration and victimization with self compassion, guilt and shame among university students who are in a romantic relationship. This study was conducted with 247 women, 73 men and in total 300 university students who were in romantic relationship. As a data collection tools; Multidimensional Measure of Emotional Abuse Scale, Self-Compassion Scale, the Trait Shame&Guilt Scale and participant information form which is prepared by researcher were used. The data were collected by the relevant sources. The normality of the collected data was tested. Parametric tests for normally distributed distributions, non-parametric equivalents of parametric tests were used for non-normally distributed distributions. Pearson product-moment correlation analysis, spearman correlation analysis, one-way analysis of variance, kruskal wallis h test, independent sample t test, mann whitney u test were used in these calculations. According to the results of the research, while there is a low level negative relationship between exposure to and perpetrating of psychological aggression and self-compassion, there is no relationship of psychological aggression with guilt and shame. In addition, according to gender, women apply to psychological aggression at a significantly higher level than men. Another result is that exposure to and perpetrating of psychological aggression differs significantly according to the way the partners talk to each other. It was concluded that psychological aggression did not differ significantly according to past relationship experience. The results were discussed considering the relevant literature, and suggestions were made for practitioners and researchers.