Sağlık çalışanlarının deprem farkındalıkları Çanakkale ili örneği
Earthquake awareness of healthcare workers The example of Çanakkale province
- Tez No: 753169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada her an afet olarak nitelendirilebilecek insan ya da doğal kaynaklı olaylar olmaktadır. Türkiye coğrafi ve jeopolitik konumu, iklimi vb. sebeplerle afetlerle sık sık karşılaşmaktadır. Bütün toplum için geçerli olan deprem farkındalığı sağlık çalışanları için ayrı bir öneme sahiptir. Sağlık çalışanlarının deprem konusundaki farkındalıkları, depremle her an karşılaşma riski taşımanın yanında, çalışma alanlarında da depremler konusunda büyük görev ve sorumluluklar üstlenmeleri gerektiği için önemlidir. Sağlık çalışanlarının deprem farkındalıklarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yapılarak ve görüşme tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın evrenini sağlık çalışanları, örneklemini ise Çanakkale ilinde bulunan ve amaçlı örneklem yoluyla seçilen 201 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Çanakkale ili aktif fay hatları Kuzey Anadolu Fay Kuşağı ve Batı Anadolu Fay Kuşağı üzerinde olduğu için bu ilde yaşayan sağlık çalışanları amaçlı örneklem olarak seçilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23 Paket Programı kullanılmıştır. Çalışmada Çanakkale ilinde çalışan sağlık personelinin deprem farkındalık düzeyinin yeterli seviyede olduğu, çalışma alanları ile farkındalık düzeylerinin orta seviyelerde olduğu belirlenmiş, elde edilen verilerden yola çıkılarak ilgililere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the world, there are events of human or natural origin that can be described as disasters at any moment. Turkey's geographical and geopolitical location, climate, etc. frequently encounters disasters. Earthquake awareness, which is valid for the whole society, has a special importance for health workers. Awareness of health workers about earthquakes is important as they have to take on great duties and responsibilities in the field of earthquakes in addition to the risk of encountering earthquakes at any time. In the study conducted to determine the earthquake awareness of healthcare workers, data were collected by conducting a case study, one of the qualitative research methods, and using the interview technique. The population of the study and the sample of health workers consisted of 201 health workers in Çanakkale province and selected through purposeful sampling. Since the active fault lines in Çanakkale are on the North Anatolian Fault Zone and the West Anatolian Fault Zone, the health workers living in this province were chosen as a sample for purpose. SPSS 23 Package Program was used to evaluate the data. In the study, it was determined that the earthquake awareness level of the health personnel working in Çanakkale was at a sufficient level, their work areas and awareness levels were at medium levels, and suggestions were made to the relevant people based on the data obtained.