Çin'in öteki anlayışı: Doğu Türkistan örneği
China's other understanding: East Turkestan example
  1. Tez No: 753184
  2. Yazar: ÜBEYİT BERK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde (Xinjiang) yaşamını sürdürdükten sonra Türkiye'nin Ankara ve İstanbul şehirlerine göç etmek zorunda kalan Uygur Türkleriyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler ile Uygur Türklerinin toplumsal alanda karşılaştıkları problemlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışma içerisinde Doğu Türkistan ile ilgili ulusal ve uluslararası literatür incelenmiştir. Uygur Türklerinin yaşam deneyimlerini anlamak ve bölgede yaşanılan problemleri tespit etmek adına nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda konu ile ilgili dokümanlar incelenmiş, ülkelerinden kaçarak İstanbul ve Ankara illerine yerleşen Uygur Türkleri ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile yapılan mülakatlar sonucunda Çin'de yaşamını sürdüren Uygur Türklerinin demografi, eğitim ve din başta olmak üzere çeşitli toplumsal alanlarda problemlerle karşılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca Uygur Türklerinin ülkelerinde“pis, hırsız, bölücü, ayrılıkçı ve terörist”gibi damgalamalara ve pejoratif söylemlere maruz kaldığı ve Han Çinlileri tarafından toplum içerisinde öteki olarak nitelendirildiği görülmüştür. Bu doğrultuda karşılaşılan problemlerin çözümü için uzun vadeli uyum politikalarına ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with Uyghur Turks who had to migrate to Ankara and Istanbul cities of Turkey after living in the East Turkestan region of China (Xinjiang). With the interviews, it was aimed to determine the problems that the Uyghur Turks face in the social sphere. In this context, national and international literature on East Turkestan has been examined in the study. Qualitative research method was used in order to understand the life experiences of Uyghur Turks and to identify the problems experienced in the region. In this direction, documents related to the subject were examined, and in-depth interviews were conducted with Uyghur Turks who fled their countries and settled in Istanbul and Ankara. As a result of the interviews made with semi-structured interview forms, it was determined that the Uyghur Turks living in China faced problems in various social areas, especially in demography, education and religion. In addition, it has been seen that Uyghur Turks are exposed to stigma and pejorative discourses such as“filthy, thief, separatist, separatist and terrorist”in their countries and are described as the other in the society by the Han Chinese. In this direction, it has been determined that long-term adaptation policies are needed to solve the problems encountered.