Konya mutfak kültüründe yer alan yöresel yemeklerin tanınma ve beğeni durumlarının araştırılması: Eğitim sektöründe bir uygulama
Investigation of recognition and admiration of local dishes in Konya culinary culture: An application in education sector
- Tez No: 753197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, Konya il merkezinde görev yapan öğretmenlerin demografik özellikleri ile Konya mutfak kültüründe yer alan yöresel yemekleri tanıma ve beğeni düzeyi arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma nicel araştırma olarak desenlenmiştir. Çalışma için olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rassal örnekleme modeli kullanılmıştır. Konya il merkezinde görev yapan 537 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için Konya mutfak kültürünü incelemede kullanılan kaynaklardan yararlanılarak anket hazırlanmıştır. Araştırmada verilerinin analizinde“Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA)”,“Bağımsız İki Örneklem t-Testi”kullanılmıştır. Tek yönlü Varyans analizlerinde, fark saptanan durumlarda grubu/ grupları belirlenmek için Post-Hoc Testlerinden Tukey Testi kullanılmıştır. Analizler esnasında kategorik değişkenlerin (demografik özellikler, yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, çalıştığı ilçe, kurum türü) veri sunumunda frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arası ilişkilerde Ki-Kare (x2) (Pearson Chi-Square) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether there is a relationship between the demographic characteristics of the teachers working in Konya city center and the level of recognition and appreciation of local dishes in Konya cuisine culture. The study was designed as a quantitative research. Simple random sampling model, one of the probability sampling methods, was used for the study. 537 teachers working in Konya city center constitute the sample of the research. In order to obtain the data to be used in the research, a questionnaire was prepared by using the sources used in the examinations.“One Way Analysis of Variance (One Way ANOVA)”and“Independent Two-Sample t-Test”were used in the analysis of the data in the study. In one-way analysis of variance, Tukey's Test, one of the Post-Hoc Tests, was used to determine the group(s) in cases where a difference was detected. During the analysis, frequency and percentage values of categorical variables (demographic characteristics, age, gender, marital status, professional seniority, district, institution type) were used in the data presentation. Chi-Square (x2) (Pearson Chi-Square) test was used in the relations between categorical variables.