Hastanelerde tıbbi sarf malzeme stok yönetiminin simülasyon ve optimizasyon ile iyileştirilmesi
Improvement of medical consumables inventory management by simulation and optimization in hospitals
  1. Tez No: 753196
  2. Yazar: MUZAFFER GÖRKEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hastaneler, Industrial and Industrial Engineering, Hospitals
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Taleplerdeki ve temin sürelerindeki belirsizlik, fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar gibi tam olarak ölçülemeyen ve kolay tahmin edilemeyen piyasa koşullarında, işletmeler faaliyetlerinin kesintisiz devamlılığını sağlamak için belirli düzeylerde stok bulundurmak zorundadır. Gerçekleştirdiği işletme faaliyetleri sonucu sağlık hizmeti çıktısı üreten sağlık işletmeleri için stok; tetkik, tedavi ve teşhis için bulundurulması gereken ve insan sağlığına direkt etki eden malzemeler anlamına gelir. Bu nedenle, tıbbi stokların yönetimi hem insan sağlığı için hem de hastanelerin finansal devamlılığı için oldukça önem kazanmaktadır. Çalışmaya konu olan hastanenin ameliyathane biriminde kullanılan tıbbi sarf malzemelerin stok yönetimini inceleyen, simülasyon ve optimizasyon teknikleri ile iyileştiren bu çalışmada; ilk olarak mevcut stok yönetim süreçleri tanımlanmış. Ardından söz konusu ameliyathanenin mevcut stok kontrol yönetimi ve mevcut stok kontrol yönetimine alternatif olması için tasarlanan, literatürde yer alan stok kontrol modellerinden biri olan (s,S) stok kontrol modeli, gerçek hayat verileri kullanılarak, Arena Simülasyon paket programında oluşturulup, çalıştırılarak seçilen malzemelerin stok maliyetleri hesaplanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise, mevcut duruma alternatif olarak tasarlanan (s,S) stok kontrol modeli, Arena Simülasyon programında yer alan, OptQuest optimizasyon aracı kullanılarak optimize edilmiştir. Optimize stok parametreleri ile (s,S) stok kontrol modeli tekrardan çalıştırılarak malzemelerin stok maliyetleri hesaplanmıştır. Son olarak üç stok kontrol modelinin çıktıları analiz edilmiş ve %95 güven düzeyi ile en düşük stok maliyet değerinin optimize (s,S) stok kontrol modelinin kullanılması ile gerçekleştiği ve ameliyathanede kullanılan mevcut stok kontrol yönteminin maliyet noktasında yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In market conditions that cannot be accurately measured and easily predicted, such as uncertainty in demand and lead times, fluctuations in prices, businesses have to keep certain levels of inventory in order to ensure the uninterrupted continuity of their operations. Inventory for health businesses that produce health service output as a result of business activities; means materials that must be found for examination, treatment and diagnosis and that directly affect human health. For this reason, the management of medical inventory is very important both for human health and for the financial continuity of hospitals. In this study, which examines the inventory management of medical consumables used in the operating room unit of the hospital, which is the subject of the study, and improves it with simulation and optimization techniques; firstly, the existing inventory management processes were defined. Then, the (s,S) inventory control model, which is one of the inventory models in the literature, designed to be an alternative to the existing inventory model and the existing inventory model of the operating room, was created and running in the Arena Simulation package program by using real-life data. In the last part of the study, the (s,S) inventory control model, which was designed as an alternative to the current situation, was optimized using the OptQuest optimization tool in the Arena Simulation program. The inventory costs of the materials were calculated by re-running the inventory model with optimized inventory parameters (s,S). Finally, the outputs of the three inventory models were analyzed and it was concluded that the lowest inventory cost value with 95% confidence level would be achieved by using the optimized (s,S) inventory control model and the current inventory model was insufficient in cost.