Dış gürültü düzeyine ve mekan fonksiyonuna bağlı olarak konut kabuklarında izin verilebilecek en büyük pencere alanı oranları ve malzemelerinin belirlenmesi
- Tez No: 75321
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KURRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Tablo B.4 Düşey Delikli Tuğla 0. 145 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan240 Tablo B.5 Yapı Blok 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan241 Tablo B.6 Yatay Delikli Tuğla 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan242 Tablo B.7 Düşey Delikli Tuğla 0. 1 9 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan243 Tablo B.8 Deliksiz Tuğla 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan244 Tablo C.l Ytong 0.20 için Örnek Uygulamanın Çözümü245 Tablo C.2 Ytong 0.25 için Örnek Uygulamanın Çözümü246 Tablo C.3 Yatay Delikli Tuğla 0.135 için Örnek Uygulamanın Çözümü247 Tablo C.4 Düşey Delikli Tuğla 0. 1 45 için Örnek Uygulamanın Çözümü248 Tablo C.5 Yapı Blok 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü249 Tablo C.6 Yatay Delikli Tuğla 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü250 Tablo C.7 Düşey Delikli Tuğla 0. 19 için Örnek Uygulamanın Çözümü25 1 Tablo C. 8 Deliksiz Tuğla 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü252 Tablo D.l Şekil A. 1,2,3,4,5,6,7,8 için Kabuk Alternatif Numaralan Listesi253 Tablo D.2 Şekil A. 1,2,3,4,5,6,7,8 için Kabuk Alternatif Numaralan Listesi254 XVU
Özet (Çeviri)
Table 1 Required insulation values depending on outdoor noise levels in Leq, dBA Bedrooms (NCB 25) The estimations are made for: a) 5 x 3 m Total wall area representing a typical room facade. b) The wall types are shown in table 2 XXTablo B.4 Düşey Delikli Tuğla 0. 145 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan240 Tablo B.5 Yapı Blok 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan241 Tablo B.6 Yatay Delikli Tuğla 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan242 Tablo B.7 Düşey Delikli Tuğla 0. 1 9 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan243 Tablo B.8 Deliksiz Tuğla 0. 19 için Uygulanabilir En Büyük Pencere Oranlan244 Tablo C.l Ytong 0.20 için Örnek Uygulamanın Çözümü245 Tablo C.2 Ytong 0.25 için Örnek Uygulamanın Çözümü246 Tablo C.3 Yatay Delikli Tuğla 0.135 için Örnek Uygulamanın Çözümü247 Tablo C.4 Düşey Delikli Tuğla 0. 1 45 için Örnek Uygulamanın Çözümü248 Tablo C.5 Yapı Blok 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü249 Tablo C.6 Yatay Delikli Tuğla 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü250 Tablo C.7 Düşey Delikli Tuğla 0. 19 için Örnek Uygulamanın Çözümü25 1 Tablo C. 8 Deliksiz Tuğla 0.19 için Örnek Uygulamanın Çözümü252 Tablo D.l Şekil A. 1,2,3,4,5,6,7,8 için Kabuk Alternatif Numaralan Listesi253 Tablo D.2 Şekil A. 1,2,3,4,5,6,7,8 için Kabuk Alternatif Numaralan Listesi254 XVUTable 1 Required insulation values depending on outdoor noise levels in Leq, dBA Bedrooms (NCB 25) The estimations are made for: a) 5 x 3 m Total wall area representing a typical room facade. b) The wall types are shown in table 2 XXc) The glazing types are shown in table 3 Table 2 Wall types used in the calculations Table 3 Glazing types used in the calculations L : Lamina glazing : Special glazing xxiIn the comparison, the sound reduction is represented by single number rating given by ISO 717/1:1996 for airborne sound and it is used instead of frequency dependent values. This is named weighted reduction (Rw) as it is shown below: 250 500 1000 2 000 4 000 Frequency, Hz Weighted Reduction (Rw) (ISO 717/1 : 1996) The value of Rw changes according to the two types of noise: pink noise and traffic noise. The values given in the above tables are taken as the adjusted Rw values regarding to the traffic noise. In this study, Rw values directly given for traffic noise are used. However, these should be corrected for the flanking transmission by subtracting 2 dB from the calculated Rw values, as suggested in the European Standard. The sound reductions were estimated by using the following formulas: R=101og(l/x) R : Sound reduction, dB x : Sound Transmission coefficient, dimensionless T tot ( ^glazing x ^glazing + X wall x S wau) / 2*S x tol : Sound Transmission coefficient, dimensionless glazing : Glazing Sound Transmission coefficient, dimensionless XXII