Zencefil (Zingiber officinale) ve limon (Citrus limon) ekstraktlarının Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antibacterial activities of ginger (Zingiber officinale) and lemon (Citrus lemon) extracts against Staphylococcus aureus
  1. Tez No: 753300
  2. Yazar: SHAHAD NASER HAMMOOD AL-NASERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASHRAF JAMAL MAHMOUD ZANGANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Selahaddin Valiliğinin Tikrit kasabasında yaşayanlar üzerinde yapılmıştır. 05/03/2021 tarihinden 17/06/2021 tarihine kadar toplam 250 örnek toplanmıştır. Bu bakteriler solunum sisteminden (burun delikleri) ve üriner sistemden (idrar) izole edilmiştir. Aynı zamanda gram pozitif oldukları için gram boyama ile boyanarak, ışık mikroskobunda mikroskobik olarak incelenmiş ve biyokimyasal testlerle de teşhis edilmişlerdir. Selahaddin Vilayeti'ndeki Tikrit sakinleri üzerinde yapılan bu çalışmanın amacı, S. aureus'un bu şehirde yayılma oranlarını incelemek ve ayrıca %25 mg/mL, %50 mg/mL ve %100 mg/mL'lik konsantrasyonlarda limon ve zencefil bitkilerinin su ve alkol ekstraktlarının etkisini araştırmaktır. Laboratuar sonuçları, 100 mg/mL konsantrasyonunun diğer konsantrasyonlardan %25 ve %50 daha güçlü bir inhibitör yeteneğine sahip olduğunu, çalışılan limon ve zencefil bitkilerinin alkollü ekstraktlarından sulu ekstraktların daha verimli olduğunu göstermiştir. Sulu limon ve zencefil ekstraktı konsantrasyonu ne kadar yüksek ise S. aureus bakteri izolatlarını inhibe etmede o oranda başarı sağlandığından, S. aureus bakterilerini inhibe etme yeteneği de artmıştır. S. aureus bakteri izolatları üzerinde bitki ekstraktları kullanılmadan önce kontrol olarak 5 antibiyotik kullanılmış ve antibiyotikler farklı inhibisyon çapları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the inhabitants of Tikrit town of Saladin Governorate. A total of 250 samples were collected from 05/03/2021 to 17/06/2021. These bacteria were isolated from the respiratory system (nostrils) as well as from the urinary system (urine). At the same time, since they are gram positive, they were stained with gram staining, examined microscopically under a light microscope, and diagnosed with biochemical tests. The aim of this study on the inhabitants of Tikrit in Salahuddin Province was to examine the spreading rates of S. aureus in this city and also to determine the water and alcohol extracts of lemon and ginger plants at concentrations of 25% mg/mL, 50% mg/mL and 100% mg/mL to investigate the effect. The laboratory results showed that the 100 mg/mL concentration has a 25% and 50% stronger inhibitory ability than the other concentrations, and the aqueous extracts are more efficient than the alcoholic extracts of the studied lemon and ginger plants. The higher the concentration of juicy lemon and ginger extract, the more successful it was in inhibiting S. aureus bacterial isolates, the greater the ability to inhibit S. aureus bacteria. Before using the plant extracts on S. aureus bacterial isolates, 5 antibiotics were used as control and the antibiotics showed different inhibition diameters