Cisplatin dirençli ve normal A2780 hücre serisinde resveratrol'ün hücre döngülerine ve NF-KB aktivasyonuna etkileri
Effects of resveratrol on cell cycles and NF-KB activation in cisplatin-resistant and normal A2780 cell lines
  1. Tez No: 753302
  2. Yazar: BUSE FINDIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yumurtalık kanseri öldürücü bir jinekolojik kanserdir ve genellikle ilerlemiş evrelerde ortaya çıktığından kadınlar arasında en yaygın kanser ölüm nedenidir. Hastalığın derecesine ve ilerleyişine bağlı olarak cerrahi tedavi, radyoterapi veya kemoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Cisplatin, kemoterapi tedavisinde yaygın olarak kullanılan kemoterapötik ajanlardan biridir ancak uzun Cisplatin tedavi sonrasında kemoterapi direnci gelişebilmektedir. NF-κB, hücrede pek çok süreci yöneten önemli transkripsiyon faktörlerinden biridir. Büyük bir hücre sağkalım sinyali olarak, NF-κB kanser hücresinin kemoterapi ve radyoterapiye karşı direncinde birden fazla adımda rol oynamaktadır. Kanser hücrelerinde NF-κB aktivasyonunun çeşitli antikanser ajanlar ile inhibe edilmesiyle gelişmiş ilaç direncinin tersine çevirebildiği varsayılmaktadır. Doğal bir polifenol bileşiği olan Resveratrol'ün, çeşitli kanser hücrelerinde antikanser aktivite gösterdiği bildirilmektedir. Üzüm, çilek ve yer fıstığı dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır. Resveratrol'ün hücrede çeşitli yolaklar aracılığı ile anti-tümör, anti-inflamatuar ve anti-aterosklerotik etkiler gösterdiği pek çok çalışmada gösterilmiştir. Ek olarak hücre döngüsünü durdurduğu, apoptozu ve otofajiyi indüklediği, hücre proliferasyonunu inhibe ettiği bildirilmiştir. Ayrıca özellikle hücrede birçok genin ekspresyonundan sorumlu NF-κB sinyal yolağını inhibe ederek ilaca dirençli kanser hücrelerinin ilaca duyarlılığını artırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak Cisplatin direnci gelişmiş A2780 hücre hattında Resveratrol'ün hücre döngüleri ve NF-κB aktivitesini inhibe ederek hücreleri Cisplatine duyarlı hale getirip getirmediğini belirten bir literatüre rastlanmadığından araştırmamızın özgün bir değere sahip olacağını düşünmekteyiz. Bu araştırmada Cisplatin direnci olan ve olmayan yumurtalık kanseri hücre hattı A2780 kullanılarak Resveratrol'ün NF-κB sinyal yolağı üzerindeki aktivasyon değişimlerine bağlı olarak hücre döngüsü, hücre proliferasyonu ve apoptoz gibi hücre içi moleküler mekanizmalara etkisini karşılaştırmalı olarak inceledik. Elde ettiğimiz bulgulara göre Resveratrol'ün A2780 ve A2780cis hücre hatlarında proliferasyonu inhibe ettiği ve sitotoksik etki gösterdiği bulunmuştur. Sonrasında gerçekleştirdiğimiz hücre döngüsü analizi, apoptoz analizi ve RT-PCR analizine göre Resveratrol'ün literatürle uyumlu şekilde bir etkisinin olmadığını gördük. Elde ettiğimiz bulgular anlamlı bir sonuç ifade etmediği için sonraki çalışmalarımızda Resveratrol'ün Cisplatin ile kombine dozlarda hücrelere uygulanmasının ve NF-κB ekspresyonu üzerindeki etkisinin belirlenebilmesi için protein miktar tayinlerinin ve fosforilasyon seviyelerinin ölçülmesinin yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is a lethal gynecological cancer and is the most common cause of cancer death among women, as it usually occurs in advanced stages. Depending on the degree and progression of the disease, surgical treatment, radiotherapy, or chemotherapy treatments are applied. Cisplatin is one of the chemotherapeutic agents commonly used in chemotherapy treatment, but chemotherapy resistance may develop after long Cisplatin treatment. NF-κB is one of the important transcription factors that govern many processes in the cell. As a major cell survival signal, NF-κB plays a role in multiple steps in cancer cell resistance to chemotherapy and radiotherapy. It is hypothesized that enhanced drug resistance can be reversed by inhibiting NF-kB activation in cancer cells with various anticancer agents. Resveratrol, a natural polyphenol compound, is reported to have anticancer activity in various cancer cells. It is abundant in a variety of foods, including grapes, strawberries, and peanuts. Many studies have shown that resveratrol has anti-tumor, anti-inflammatory, and anti-atherosclerotic effects through various pathways in the cell. In addition, it has been reported to stop the cell cycle, induce apoptosis and autophagy, and inhibit cell proliferation. In addition, studies are showing that it increases the sensitivity of drug-resistant cancer cells to drugs by inhibiting the NF-kB signaling pathway responsible for the expression of many genes in the cell. However, since there is no literature indicating whether Resveratrol sensitizes cells to Cisplatin by inhibiting cell cycles and NF-kB activity in the A2780 cell line with cisplatin resistance, we think that our research will have a unique value. In this study, we comparatively examined the effects of Resveratrol on intracellular molecular mechanisms such as cell cycle, cell proliferation, and apoptosis, depending on the activation changes on the NF-κB signaling pathway, using the ovarian cancer cell line A2780 with and without Cisplatin resistance. According to our findings, it was found that Resveratrol inhibited proliferation and showed a cytotoxic effect in A2780 and A2780cis cell lines. According to the cell cycle analysis, apoptosis analysis, and RT-PCR analysis we performed afterward, we found that Resveratrol had no effect in line with the literature. Since the findings we obtained did not reveal a significant result, we think that in our future studies, it may be useful to apply Resveratrol to cells in combined doses with Cisplatin and to measure protein assays and phosphorylation levels to determine its effect on NF-kB expression.