Pandemi döneminde geçilen kısa çalışma uygulamasının çalışanların memnuniyet ve verimliliği üzerindeki etkisi: Sağlık çalışanları örneği
The effect of the short time working practice which was passed during the pandemic period, on the satisfaction and productivity of the employees: Example of healthcare workers
- Tez No: 753316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma, pandemi sürecinde uygulanan kısa çalışmanın, çalışanların memnuniyet ve verimliliğini nasıl etkilediğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden birini sağlık sektörü oluşturduğu için uygulama alanı olarak sağlık çalışanları tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Pandemi sürecinde kısa çalışma uygulamasından yararlanan ve özel sağlık kurumlarında görev yapan 7 sağlık çalışanıyla gönüllülük esasına dayanılarak görüşülmüş ve veriler toplanmıştır. Elde edilen verilen içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve MAXQDA 2022 Analytcs Pro programıyla analiz edilmiştir. Görüşme öncesinde yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve form 8 temel sorudan oluşmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; sağlık çalışanlarının gerçekleştirdikleri görev etkili olmakla birlikte çalışma sürelerinin azalmasına bağlı olarak iş yüküyle ilgili sorunlar yaşandığı, iş ve özel yaşamdaki tatminin olumsuz yönde etkilendiği ancak bunun yanında alınan ücretlerde bir değişiklik yaşanmadığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Short time working applied in the pandemic and in this research, it was aimed to determine how this situation affects the workers. The health sector has been one of the sectors most affected by the Covid-19 outbreak, therefore, healthcare workers were preferred in the research. İn the research, the case study was used which is one of the qualitative research designs. İnterviewed 7 health workers doing short time working and data has been collected. Collected data were analyzed by contect analysis method and analyzed with MAXQDA 2022 Analytcs Pro. A semi-structured interview form was prepared before the interview and the form consisted of 8 basic questions. According to the results of the research; reduced working time of healthcare workers ve workload has increased. Work and private life satisfaction affected negatively but no change in wages