Impact of remote work on agile projects' critical success factors: Bank case study in the context of COVID-19 pandemic
Uzaktan çalışmanın çevik projelerin kritik başarı faktörlerine etkisi: COVID-19 pandemisi bağlamında banka vaka çalışması
- Tez No: 753321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
COVID-19 pandemi etkisiyle birlikte birçok organizasyon uzaktan çalışma yöntemine geçmiştir. Uzaktan çalışmayla birlikte finans, bankacılık, bilgi teknolojileri, telekomünikasyon, danışmanlık, eğitim gibi bazı sektörler nispeten daha az etkilenirken, üretim, lojistik, inşaat, tarım gibi sektörler olumsuz etkilenmiştir. Uzaktan çalışmaya uyum sağlayabilen sektörlerde, çalışanlar uygun altyapı ve araçlarla çalışmalarını yürütmüşlerdir. Bazı organizasyonlar fiziki ofislerini kapatıp tamamen evden çalışma yöntemini benimserken, bazı firmalar da haftanın/ayın belli günlerinde ofisten ve evden çalışma şeklinde hibrit bir yöntemi tercih etmişlerdir. Bu bağlamda, bankacılık özelinde ve çevik projelerde, uzaktan çalışmaya geçişin, projeleri ne şekilde etkilediğini irdeleyen araştırmalar literatürde yaygın değildir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemi etkisiyle uzaktan çalışmaya geçişin, bankacılık sektöründe çevik projelere etkilerini araştırmaktır. Çevik proje yönetimi, bankacılıkta yaygın olarak kullanılan bir proje yönetimi metodolojisidir. Bu araştırmada izlenen yöntem, tamamlanan projelerin başarısını ölçmek yerine, uzaktan çalışmanın çevik projelerin kritik başarı faktörlerine etkisinin irdelenmesi şeklindedir. Türkiye'de bir bankada, çevik projelerde yer alan kişilerle görüşmeler yapılarak, çevik proje başarı faktörlerini oluşturan niteliklere bağlı açık uçlu sorular sorulmuştur. Cevapların kalitatif analiziyle birlikte hangi başarı faktörleri ve hangi boyutta çevik projelerin başarı faktörlerinin etkilendiği ortaya çıkarılmaktadır. Çalışmanın ortaya çıkaracağı sonuçlara göre, sadece bankacılık sektörü değil, çevik proje yönetim metodolojisini uygulayan birçok sektör ve firma da ilgili sonuçlardan faydalanabilecek, kendi özelinde gerekli aksiyonları planlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
With the impact of the COVID-19 pandemic, many organizations have transitioned to remote working. While some sectors such as finance, banking, information technologies, telecommunications, consultancy, education were affected relatively minor by remote working, sectors such as manufacturing, logistics, construction and agriculture were adversely affected. In organizations that can adapt to remote working, employees have carried out their tasks with appropriate infrastructure and collaboration tools. While some organizations have closed their physical offices and completely adopted the method of working from home, some companies have preferred a hybrid method of working from the office and from home on specific days of the week/month. In this context, studies examining how the transition to remote working in banking and agile projects affect projects are not common in the literature. The aim of this study is to investigate the effects of the transition to remote working with the effect of the COVID-19 pandemic on agile projects in the banking sector. Agile project management is a widely used project management methodology in banking. The method followed in this research is to examine the impact of agile projects over critical success factors, rather than measuring the success of completed projects. Interviews with people involved in agile projects were conducted in a bank in Turkey, and open-ended questions were asked based on the attributes directly related to the success factors of agile projects. With the qualitative analysis of the answers, the success factors and dimension of the success factors of agile projects are affected is revealed. According to the results of the study, not only the banking sector, but also many other sectors and companies that engage agile project management methodology will be able to benefit from the relevant results and plan the necessary actions.