İstanbul Büyükşehir Belediyesi Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü'ne bağlı ambulanslarda görev yapan sağlık çalışanlarının stres yönetimi, başetme yöntemleri ve örgütsel bağlılıkları üzerine bir araştırma
A research on stress management, coating methods and organizational commitment of healthcare professionals working in ambulances of the İstanbul Metropolitan Municipality Emergency Aid and Life Resource Directorate
- Tez No: 753353
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günlük yaşantımızın her alanında strese maruz kalınmaktadır. Karşımıza çıkabilecek herhangi bir olay, sağlımızda meydana gelebilecek herhangi bir değişiklik, iş yaşamında ve özel yaşamda meydana gelecek anlaşmazlıklar, çatışmalar stres yaşamamıza neden olabilmektedir. Stres günümüz modern toplumunda yaşantımızın bir parçası olmakta ve çağın hastalığı olarak ifade edilmektedir. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle bireylerin yaşamlarında verimli, üretken olabilmeleri ve yaşamlarına devam edebilmelerini sağlayabilmek için stres yönetimini yapabilmesi ve bunun içinde stres oluşturabilecek faktörleri belirleyebilmesi gerekmektedir. İş yaşamında sağlık çalışanları yoğun stres altında çalışmaktadır. Sağlık çalışanlarının temel görevi olan bireylerin sağlığını korumak, hastalık durumunda tedavi etmek ve hayatlarını kurtarmaktır. Görevlerini yerine getirirken verimliliklerini kaybetmeden çalışabilmeleri içinde stresle başa çıkma ve daha fazla stresten korunmaya ihtiyaç duymaktadır. Örgütlerin amaç ve hedeflerini gerçekleştirebilmeleri ancak bireylerin örgütsel bağlılıklarıyla mümkün olmaktadır. Çalıştıkları kuruma bağlılık hissetmeyen çalışanlar sık sık iş arayışında olmakta ve yaptıkları iş değişiklikleri ile kurumlarına ve kendilerine zarar vermektedir. Bu çalışmada stres yönetimi, baş etme yöntemleri ve örgütsel bağlılık konuları birlikte incelenerek aralarındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma İstanbul Büyükşehir Belediyesi Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü' ne bağlı ambulanslarda görev yapan sağlık çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Ankete toplam 225 kişi katılmıştır. Araştırma sonucunda, stresle başa çıkma ölçeği toplam puanı ile örgütsel bağlılık ölçeği toplam puanı arasında aynı yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca stresle başa çıkma yöntemleri ve örgütsel bağlılıkları demografik özellikler olarak ele alınan cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, görevleri, gelir durumları, çocuk sayısı, görev süresi ve toplam görev süresi açısından farklılık gösterip göstermediği bu araştırma kapsamında incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, demografik özelliklere göre stresle başa çıkma yöntemleri ölçeği ile aylık gelir gider oranı arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır; stresle başa çıkma yöntemleri alt boyutları incelendiğinde ise bazı alt boyutları bakımından cinsiyet, gelir gider oranı ve toplam çalışma süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Demografik özelliklere göre örgütsel bağlılık ölçeği ile görev, gelir gider oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır; örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutları incelendiğinde ise herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We are exposed to stress in every aspect of our daily life. Any event that we may encounter, any change that may occur in our health, conflicts that may occur in business and private life can cause us to face stress. Stress is a part of our life in today's modern society and is expressed as the disease of the age. It is not possible to completely eliminate stress. For this reason, individuals need to be able to manage stress and determine the factors that can cause stress in order to be productive and continue their lives. Healthcare professionals work under intense stress in their business life. The main duty of health workers is to protect the health of individuals, to treat them in case of illness and to save their lives. They need to cope with stress and be protected from more stress in order to be able to work without losing their productivity while fulfilling their duties. The realization of the goals and objectives of the organizations is only possible with the organizational commitment of the individuals. Employees who do not feel committed to the institution they work for often seek employment and harm their institutions and themselves with their job changes. In this study, stress management, coping mechanisms and organizational commitment were examined together and the relationship between them was tried to be determined. This study was carried out with health workers working in ambulances of Istanbul Metropolitan Municipality Emergency Aid and Life Saving Directorate. A total of 225 people participated in the survey. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between the total score of the coping with stress scale and the total score of the organizational commitment scale. In addition, the methods of coping with stress and organizational commitment were analyzed in terms of demographic characteristics such as gender, age, marital status, educational status, duties, income status, number of children, tenure and total tenure. The results showed that there is a statistically significant difference between the methods of coping with stress according to demographic characteristics and the monthly income-expense ratio; When the sub-dimensions of coping with stress were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in terms of gender, income-expenditure ratio and total working time in terms of some sub-dimensions. There is a statistically significant difference between the scale of organizational commitment and the ratio of task, income and expense according to demographic characteristics; When the sub-dimensions of the organizational commitment scale were examined, it was determined that there was no significant difference.