112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının iş motivasyonu ve işe bağlılığa etkisi
112 emergency health services effects of healthy lifestyle behaviors on work motivation and commitment
  1. Tez No: 866979
  2. Yazar: ELİF ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA GÖRKEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
112 acil sağlık hizmetleri birçok nedenle diğer çalışma alanlarından değişiklik göstermektedir. Sağlık hizmeti sunucuları işlerini yerine getirirken sağlıklı yaşam biçimi davranışı alışkanlıkları gibi motivasyon faktörlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları, bireylerin sağlığını etkileyen davranışları kontrol altında tutarak günlük aktivitelerini belirlemesi ve düzenlemesi, kendi sağlık durumuna uygun davranışları sergilemesi olarak ifade edilmektedir. Topluma örnek olan acil sağlık hizmeti çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını tercih etmesi beklenmektedir. İşe bağlılık; çalışanların kendi hedef ve amaçlarının kurumun vizyon ve hedeflerinin uyumlu olması, işine psikolojik olarak bağlanmış hissetmesi ve içsel motivasyon geliştirmesidir. İşe bağlılık oranı yüksek olan çalışanlar ile sağlık kurumlarının verimliliği artacak, sağlık hizmeti talep edenlerin memnuniyet oranlarında artış meydana gelecektir. İşe bağlılık her ne kadar kurumla ilişkilendirilse de bireysel faktörlerden de etkilenmektedir. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve iş motivasyonu da bu faktörlerden birisidir. Bu araştırmada; 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışanların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının iş motivasyonu ve işe bağlılığa etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgileri İçeren Anket Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçek Formu”,“Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği Formu”ve“Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Amaç doğrultusunda anket, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı, Acil Yardım ve Cankurtarma Şube Müdürlüğü ambulanslarında görev yapan doktor, paramedik, acil tıp teknisyeni ve sürücü acil tıp teknisyenlerinden çalışmaya katılmaya gönüllü olan 290 kişiye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; sağlıklı yaşam biçimi davranışları, iş motivasyonu ve işe bağlılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
112 emergency health services differ from other fields of work for many reasons. Health care providers need motivational factors such as healthy lifestyle behavior habits while performing their jobs. Healthy lifestyle behaviors are expressed as individuals' determining and regulating their daily activities by keeping the behaviors affecting their health under control, and exhibiting behaviors appropriate to their own health status. It is expected that emergency health care workers, who set an example to the society, prefer healthy lifestyle behaviors. Commitment to work; it is that the employees' own goals and objectives are compatible with the vision and goals of the institution, they feel psychologically connected to their work and they develop internal motivation. The productivity of health institutions and employees with a high level of work engagement will increase, and the satisfaction rates of those who demand health services will increase. Although job commitment is associated with the institution, it is also affected by individual factors. Healthy lifestyle behaviors and work motivation are one of these factors. In this study; It is aimed to determine the healthy lifestyle behaviors of employees in 112 Emergency Health Services and to examine the effects of healthy lifestyle behaviors on work motivation and work engagement. In the research,“Questionnaire Form Containing Demographic Information”,“Healthy Lifestyle Behaviors Scale Form”,“Multidimensional Work Motivation Scale Form”and“Utrecht Work Engagement Scale”were used. For the purpose, the questionnaire was applied to 290 people who volunteered to participate in the study, among doctors, paramedics, emergency medical technicians and driver emergency medical technicians working in the ambulances of Istanbul Metropolitan Municipality, Fire Brigade Department, Emergency Aid and Lifesaving Branch Office. As a result of the research; A statistically significant relationship was found between healthy lifestyle behaviors, work motivation and work engagement levels.