Türkiye'de yerel yönetimlerin denetimi: Istanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
The audit of local governments in Turkey: the sample of the Istanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 365640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu 2012 verilerine göre ülkemizde 2950 belediye bulunmaktadır. 2009 yılı verilerine göre de ülkemizde 16 adet Büyükşehir Belediyesi bulunmaktaydı. 12 Kasım 2012 tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen Büyükşehir yasa tasarısı (6360 sayılı kanun) ile de 14 adet yeni büyükşehir bu sayıya ilave edilmiştir. Bilindiği gibi ülkemizin ekonomik anlamda en önemli kenti İstanbul?dur. Ülkemizin dünyaya açılan kapısı konumunda bulunmaktadır. Dolayısıyla ülkemizin en önemli ve de mali yönden en güçlü belediyesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyleyebiliriz. Bütün yerel yönetimlerin faaliyetleri gibi İ.B.B.?de öncelikle imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin ve mezarlıklar; ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor; sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapmakta veya yaptırmaktadır. Her yerel yönetimde olduğu gibi İ.B.B. de tüm bu çalışmaları yaparken, sahip olduğu kaynakların verimli kullanılması ve yerinde kullanılması, mali durumunun izlenmesi ve kontrolünün yapılması gibi nedenlerle merkezi yönetim ve kendi iç denetimi tarafından denetlenmektedir. Bu da belediye hizmetlerinde etkinlik ve daha kaliteli hizmeti getirmektedir. Tüm bu denetimler mevcut yasalar çerçevesinde yapılmaktadır. Tezin ana içeriğinde yerel yönetimlerin denetlenmesi ile ilgili kanunlar incelenmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi?nin denetlenmesinin nasıl yapıldığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the 2012 year data of Turkish Statistical Institute there are 2950 units municipalities in Turkey. And also a research made in 2009 showed that there were 16 units Metropolitan Municipalities in Turkey. The draft law of Metropolitan has accepted in general assembly of the parliament of Turkey on 12 November 2012 and with this law new more 14 units Metropolitan were added to 16 units Metropolitan (Law no. 6360). As we know that Istanbul is most important city in Turkey as the meaning of economic power and like a gateway to the world for our country. Because of we can say that the most important and financially powerful metropolitan municipality is Istanbul Metropolitan Municipality in our country. Like all local governments, the Istanbul Metropolitan Municipality making or obtains the reconstruction, water and sewage projects, transportation, urban infrastructure, environmental projects, cleaning and solid waste, fire-fighting, emergency assistance, recovery and ambulance services, city traffic control, cemetery work, afforestation and green spaces, housing, culture and art, promotion of tourism, youth and sports, social work, marriage work, leading to a profession, development of economic and trade process too. And also as all local governments, the Istanbul Metropolitan Municipality is checked by central government and its own control units too for monitoring its financial resources and to provide checking process while the Metropolitan Municipality does all these above projects. This inspection process brings more quality service and activity in municipal services. And all the audit controls are done under related regulations. In this research, following the introduction, we examined the regulations for control of local governments and how to be the audit of the Istanbul Metropolitan Municipality in any angle.