Symplectic geometry and hamiltonian Monte Carlo method
Simplektik geometri ve hamiltonian Monte Carlo metodu
  1. Tez No: 753370
  2. Yazar: FEYZA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Matematik, Geophysics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hamilton Monte Carlo (HMC) yöntemi, Öklidyen olmayan bir geometrinin ters-çözüm problemlerine uygulanmasıdır; Hamilton dinamiğine dayanan olasılıksal bir örnekleme yöntemidir. HMC algoritmasının temel avantajlarından biri, diğer Monte Carlo Markov Zinciri yöntemlerine göre daha yüksek bir kabul oranı sahip ve bağımsız örnekler çizmesidir. Daha yüksek bir kabul oranının nasıl elde edildiğini anlamak için, simplektik geometri ışığında HMC metodunu inceledim. Hamilton dinamiği, dejenere olmayan ve kapalı bir diferansiyel 2-forma (simplektik form) sahip olan faz uzayında (kotanjant demeti) tanımlanır. Hamilton fonksiyonu, gözlemlenen data ile tahmini data arasındaki fark toplamına ve genelleştirilmiş momentumun karesine karşılık gelir ve faz uzayında tanımlıdır. Simplektik formun dejenere olmama özelliğini kullanarak, Hamilton fonksiyonunun vektör alanının integral eğrileri boyunca değişmez olduğu bir vektör alanı bulunabilir. Hamilton fonksiyonunun değişmezliği, ayrıntılı denge özelliğini sağlamak için kabul-red testi uyguladığımız yüksek kabul oranı ile sonuçlanır. Tezimde, önce simplektik geometrideki bazı temel kavramları ve teoremleri tanımlayacağız, ardından simplektik geometri ile HMC arasındaki ilişkiyi yani Hamilton dinamiğini anlatacağım. Son olarak, bir 2D tomografi problemi için HMC algoritmasının uygulanışını göstereceğim ve ayar parametrelerini analiz edeceğim.
Özet (Çeviri)
Hamiltonian Monte Carlo (HMC) method is an application of a non-Euclidean geometry to an inverse problem. HMC is a probabilistic sampling method with the basis of Hamiltonian dynamics. One of the main advantages of HMC algorithm is to draw independent samples from the model space with a higher acceptance rate than other Markov Chain Monte Carlo (MCMC) methods. In order to understand how higher acceptance rate is achieved, I have studied HMC in the light of symplectic geometry. Hamiltonian dynamics is defined on the phase space (cotangent bundle), which has a natural symplectic structure, i.e. a differential two-form which is non-degenerate and closed. Hamiltonian function is defined on the phase space, which corresponds to the sum of misfit and the square of the generalized momentum. By using the non-degeneracy property of symplectic form, a vector field can be found in which Hamiltonian function is invariant along the integral curves of the vector field. The invariance of the Hamiltonian function results in high acceptance rate, where we apply accept-reject test to satisfy detailed-balance property. In this thesis, we define some basic concepts and theorems in symplectic geometry, then describe the relation between symplectic geometry and HMC, namely Hamiltonian dynamics. Lastly, we show an implementation for HMC algorithm to a 2D-tomography problem and analyze the tune parameters for application of HMC.