Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde çok kriterli karar verme yöntemleriyle afet lojistik depo yeri seçimi
Disaster logistics warehouse location with multi-criteria decision making methods in the Central and Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 753392
  2. Yazar: MEHMET ASAF DÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Afet lojistiği, afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla bilgi, insan ve kaynak lojistiğinin etkin ve başarılı bir şekilde yönetilmesidir. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından lojistik bölge olarak Türkiye 15 bölgeye ayrılmıştır. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde depo yeri bulunmamaktadır. Bu nedenle Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde afet lojistik depo yeri kurulması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri ile Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Afet Lojistik depo yeri seçimidir. Bu çalışmada kriter ağırlıkları ve alternatifler için ÇKKV yöntemleri kullanılmıştır. Kriter ağırlıkları için Bulanık AHP, SWARA, Entropi ve BWM yöntemleri, alternatifler için ise MAIRCA, EDAS, TOPSIS ve SAW yöntemleri uygulanmıştır Kriterler ve kriter ağrılıkları kapsamlı literatür taraması yapılarak ve alanında uzman kişilerle görüşmeler sonucunda belirlenmiştir. Lojistik deposu yeri 2 aşamada tespit edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında lojistik deposunun Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin hangi ilinde olması gerektiği ele alınmış ve Trabzon ili bulunmuştur. İkinci aşamada ise Trabzon ilinde iki alternatif yer belirlenmiştir. Bu alternatiflerden en uygun afet lojistik depo yerinin Arsin ilçesindeki Arsin Meslek Yüksekokulu arazisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disaster logistics is the effective and successful management of information, human and resource logistics in order to provide the needs of disaster victims. Turkey is divided into 15 regions as a logistics region by Disaster and Emergency Management (AFAD). However, there is no warehouse in the Central and Eastern Black Sea Region. In this context, Because of this a disaster logistics warehouse should be established in the Central and Eastern Black Sea Region. The aim of this study is to choose a Disaster Logistics warehouse location in the Middle and Eastern Black Sea Region with Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. In this study, Fuzzy AHP, SWARA, Entropy and BWM methods were used for weights, and MAIRCA, EDAS, TOPSIS and SAW methods were applied for alternatives The criteria and their weights were determined after extensive literature review and interviews with experts in the field. The logistics warehouse location was determined in 2 stages. In the first stage of the study, city of the Central and Eastern Black Sea Region where the logistics warehouse should be was discussed and Trabzon was found. In the second stage, two alternative locations were determined in Trabzon. It has been determined that the most suitable disaster logistics warehouse location among these alternatives is the land of Arsin Vocational School.