Mekanik sırt ağrısı olan hastane çalışanlarına uygulanan spinal manipülasyonun etkinliği
The effectiveness of spinal manipulation in hospital workers with mechanical back pain
- Tez No: 753412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, torakal kayropraktik manipülasyonun mekanik sırt ağrısı üzerindeki etkinliğini incelemektedir. Literatüre bakıldığında sırt ağrısıyla ilgili çalışma azdır ve genellikle boyun ağrısıyla birlikte postür bozukluğuyla ilişkilendirilmişlerdir. Çalışma postürlerine bakıldığında sağlık çalışanlarının uzun süreli statik postürde çalışmaları nedeniyle sıkça sırt ağrısından yakındıkları bilinmektedir. Manipülasyon ve egzersizler; ağrının azaltılmasına, postürün düzeltilmesine, kas imbalansının ve fonksiyonelliğin artmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca servikal ağrısı olanlarda torakal kayropraktik manipülasyonun servikal ağrıya ve EHA'ya olan katkısı ortaya koyulacaktır. Çalışmaya 20-50 yaşları arasında sırt ağrısı olan 40 sağlık çalışanı dahil edilerek torakal kayropraktik manipülasyon ve egzersizin ağrı, postür ve servikal EHA üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar, bilgilendirme sonrasında onam formu alınarak ve randomize olarak KM+ Egzersiz ve Egzersiz grubu şekilde 2 gruba ayrılmıştır. Gruplara tedavi öncesi ve tedavi sonrasında 4 hafta New York Postür Değerlendirmesi, VAS, Mcgill-Melzack Ağrı Anketi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Quebec Sırt Ağrısı Anketi, Boyun Disabilite Anketi, servikal EHA değerlendirmesi; tedavi sonrası VAS ve servikal EHA değerlendirmesi yapılmıştır. Tüm gruplara haftada 5 gün düzenli postür egzersizleri ve KM+ Egzersiz grubuna haftada 2 kez torakal kayropraktik manipülasyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals, the effectiveness of thoracic chiropractic manipulation on mechanical back pain. When we look at the literature, studies on back pain are few and they are generally associated with neck pain and posture disorder. Considering the working postures, it is known that health workers frequently complain of back pain due to their long-term static posture. Manipulation and exercises; It will contribute to the reduction of pain, correction of posture, increase of muscle balance and functionality. In addition, the contribution of thoracic chiropractic manipulation to cervical pain and ROM in patients with cervical pain will be revealed. The aim of the study was to examine the effects of thoracic chiropractic manipulation and exercise on pain, posture and cervical ROM by including 40 healthcare professionals aged 20-50 years with back pain. The participants were randomly divided into 2 groups as KM + Exercise and Exercise groups by obtaining informed consent form. Pre-treatment and 4 weeks post-treatment New York Posture Assessment, VAS, Mcgill-Melzack Pain Questionnaire, SF-36 Quality of Life Scale, Quebec Back Pain Questionnaire, Neck Disability Questionnaire, cervical ROM assessment; After treatment, VAS and cervical ROM were evaluated. Regular posture exercises were applied to all groups 5 days a week, and thoracic chiropractic manipulation was applied to the KM+ Exercise group 2 times a week.