Kronik boyun ağrılı hastalarda fiziksel uygunluk, günlük fiziksel aktivite, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of physical fitness, daily physical activity, body composition and quality of life in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 361570
  2. Yazar: HATİCE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN ÜÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Boyun ağrısının dünyada giderek yaygınlaştığı ve hem genel nüfus hem de belirli meslek gruplarında artmakta olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı kronik boyun ağrılı hastalarda maksimal aerobik kapasite, kas kuvveti, gövde esnekliği, günlük fiziksel aktivite, solunum fonksiyonları, vücut kompozisyonu, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyonun yanı sıra hastalıkla ilişkili değişiklikleri araştırmak ve bu parametreleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 3 aydan daha uzun süredir, haftada en az 5 gün süren mekanik boyun ağrısı olan ve egzersizle ilişkili riski olmayan hastalar alındı. Kronik boyun ağrısı tanısı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde konuldu. Çalışmaya kronik boyun ağrılı 80 (40 kadın, 40 erkek) hasta ve 80 (40 kadın, 40 erkek) sağlıklı kontrol dahil edildi. Maksimal aerobik kapasite (VO2max) Astrand submaksimal egzersiz protokolüyle hesaplandı. El kavrama kuvveti ve sırt-bacak kuvveti dinamometreyle; gövde esnekliği fleksibilite ölçüm cihazıyla; günlük fiziksel aktivite metabolik holterle; solunum fonksiyon testleri taşınabilir spirometreyle ölçüldü. Vücut kompozisyonu biyoelektrik empedans analiz sistemiyle belirlendi. Baskı ağrı eşikleri mekanik basınç algometresiyle ölçüldü. Deri kıvrım kalınlıkları skinfold cihazıyla ölçüldü; bel, karın ve kalça çevre ölçümleri mezurayla alındı. Tüm katılımcılara SF-36 yaşam kalitesi anketi, Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Boyun Dizabilite İndeksi (BDİ) uygulandı. Veriler SPSS 18.0 bilgisayar programı kullanılarak analiz edildi. Yaş, vücut kütle indeksi, deri kıvrım kalınlıkları, bel, karın ve kalça çevre ölçümleri, bel/kalça oranı, gövde esnekliği, günlük toplam enerji tüketimi, günlük adım sayısı, günlük orta dereceli aktivite süresi, günlük şiddetli aktivite süresi, günlük çok şiddetli aktivite süresi, günlük aktif enerji tüketimi ve solunum fonksiyon testleri her iki cinsiyette de hastalar ile kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi. Kronik boyun ağrılı kadın hastalarda kontrollere göre el kavrama ve sırt-bacak kuvvetlerini, suboccipital ve paraspinal-C7 baskı ağrı eşiği ölçümlerini ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini daha düşük; PUKİ, BAE ve BDE'yi daha yüksek, kronik boyun ağrılı erkek hastalarda kontrollere göre VO2max ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini daha düşük; vücut yağ yüzdesi ve PUKİ'yi daha yüksek bulduk. Suboccipital baskı ağrı eşiği ölçüm değerleri, kuvvet ölçümlerinin hepsiyle orta dereceli korelasyon gösterdi. Paraspinal-C7 baskı ağrı eşiği ölçüm değerleri sırt-bacak ve sağ el kavrama kuvvetleri ile orta dereceli korelasyon gösterdi. Kadın ve erkek hastalarda PUKİ skoru BDİ, BDE ve BAE ile pozitif korele iken, SF-36 ile negatif korelasyon gösterdi. Bu çalışma, sağlıklı kontrollere göre kronik boyun ağrılı kadın hastalarda el kavrama ve sırt-bacak kuvvetlerinin, baskı ağrı algılama eşiklerinin, yaşam ve uyku kalitesinin, anksiyete ve depresyon semptomatolojisinin bozulduğunu, buna karşın sağlıklı kontrollere göre kronik boyun ağrılı erkek hastalarda aerobik egzersiz kapasitesinin, vücut yağ yüzdesinin, yaşam ve uyku kalitesinin bozulduğunu açığa çıkardı. Kronik boyun ağrılı hastalarda sadece boyun bölgesi değil aynı zamanda tüm vücut fiziksel uygunluk, depresyon ve anksiyete parametrelerinin cinsiyet bazında değerlendirilmesinin hastalık yönetiminde daha yararlı stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Neck pain is a common condition throughout the world, and it appears to be increasing in both the general population and in specific occupational groups. The purpose of this study was to investigate maximal aerobic capacity (VO2max), muscle strength, trunk flexibility, daily physical activity, pulmonary function, body composition, quality of life, anxiety and depression, as well as other disease-related changes in patients with chronic neck pain, and to compare them with healthy controls. Patients who had neck pain for at least the previous 3 months, at least 5 days/week, and no exercise-related risks were included in this study. Chronic neck pain diagnosis was confirmed in the Physical Therapy and Rehabilitation department. Eighty patients (40 male, 40 female) with chronic neck pain and 80 (40 male, 40 female) healthy controls were included in this study. Maximal aerobic capacity was estimated with Astrand submaximal exercise protocol. Handgrip strength and back-leg strength were measured with dynamometers; trunk flexibility was measured with flexion meter; daily physical activity was monitored with a metabolic holter; pulmonary function tests were obtained with a portable spirometer. Body composition parameters were determined with a bioelectrical impedance analysis system. Pain pressure thresholds (PPT) were measured with a mechanical pressure algometer. Skinfold thickness was measured with a skinfold caliper, and waist, abdomen and hip circumference measurements were taken with a tape measure. Neck disability index (NDI), Beck anxiety inventory (BAI), Beck depression inventory (BDI), Pittsburg sleep quality index (PSQI), and SF-36 quality of life questionnaires were applied to all participants. The data were analyzed using the SPSS version 18.0 software. Age, body mass index, skinfold thicknesses, waist, abdomen and hip circumferences, waist-hip ratio, trunk flexibility, daily total energy expenditure value, daily step number, daily moderate activity time, daily vigorous activity time, daily very vigorous activity time, daily active energy expenditure value and PFT values were not significantly different between the patients and the controls in both genders. We found that handgrip and back-leg strengths and suboccipital and paraspinal-C7 PPTs and health-related quality of life were lower, and PSQI, BAI and BDI were higher, in female patients with chronic neck pain, compared to healthy controls; whereas, VO2max and health-related quality of life were lower, and body fat percentage and PSQI were higher, in male patients with chronic neck pain, compared to healthy controls. Suboccipital PPT was moderately correlated with all strength measurements. Paraspinal-C7 PPT was moderately correlated with back-leg and right handgrip strength. In female and male patients, the PSQI score was positively correlated with the NDI, BAI and BDI scores, but negatively correlated with SF-36. This study revealed that handgrip and back-leg strengths, pressure pain detection thresholds, life and sleep qualities, anxiety and depression symptomatology were impaired in female patients with chronic neck pain, as compared to healthy controls, whereas aerobic exercise capacity, body fat percentage, life and sleep qualities were impaired in male patients with chronic neck pain, as compared to healthy controls. We suggest that, on the basis of gender, consideration of not only the neck region but also whole body physical fitness, anxiety and depression parameters in patients with chronic neck pain might be helpful to the development of more beneficial strategies for illness management.