Ertelenmiş vergilerin ihtiyaca uygun bir şekilde sunulmasının firma değerine etkisi
The impact of value relevance of deferred taxes on firm value
  1. Tez No: 753421
  2. Yazar: ELİF MORSULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uluslararası düzeyde uygulanmakta olan muhasebe standartları ile ulusal düzeyde uygulanan vergi mevzuatı arasında belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan birisi de ticari kârdan mali kâra geçerken arada yer alan kalemlerle ilgilidir. Bu kalemlere yönelik düzenlemeleri kapsayan TMS 12 Gelir Vergisi Standardı ilk olarak 2006 yılında Resmi Gazete'de yayımlanmış olup, zaman içerisinde 16 kez güncellemesi yapılmıştır. Bu Standarda göre kâr tespit edilirken, Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın çevirisi olan Türkiye Muhasebe Standartları Türkiye Muhasebe (TMS) ve Finansal Raporlama Standartları (TFRS)'nda kapsamlı bir şekilde tanımlanan değerleme esaslarının ilke ve amaç esaslı olarak uygulanması gerekirken, ulusal bir düzenleme olan Vergi Usul Kanunu'nda yer alan değerleme ölçülerinin ise kural esaslı olarak uygulanması zorunludur. Bu durum ertelenmiş vergi kavramının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bir işletmenin gelecek dönemlerde ödeyeceği vergi tutarı, cari dönemde ödeyeceği vergi tutarından daha fazla ise ertelenmiş vergi yükümlülüğü (borcu), daha az ise ertelenmiş vergi varlığı (alacağı)ortaya çıkmaktadır. Ertelenmiş vergi yükümlülüğü (borcu) vergilendirilebilir geçici farklardan, ertelenmiş vergi varlığı (alacağı) ise indirilebilir geçici farklardan meydana gelir. Ertelenmiş vergi varlıkları ve ertelenmiş vergi yükümlülüklerinin finansal tablolarda cari dönemin vergilerinin raporlandığı kalemlerden ayrı olarak farklı finansal tablo kalemlerinde raporlanması gerekmektedir. Ertelenmiş vergi varlığı ve ertelenmiş vergi yükümlülüğü finansal tablo kullanıcıları ve firma değeri açısından belirli düzeyde önemlilik arz etmektedir. Bu tezde ertelenmiş vergi varlığı ve ertelenmiş vergi yükümlülüğü kavramları incelenmiş olup muhasebeleştirilmesi, bu kavramların firmanın değeri üzerindeki etkilerinin ne derece önemli olduğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There are certain dissimilarities between accounting standards applied internationally and tax legislation applied nationally. One of these differences relates to the items in between when moving from accounting profit to taxable profit. TAS 12 Income Taxes including requirements devoted to these items was firstly publish Ped in the Official Gazette in the year 2006 and it has been updated 16 times in the course of time. According to this Standard, while profit is determined, measurement bases defined comprehensively in Turkey Accounting and Financial Reporting Standards, which are the translations of the International Accounting and Financial Reporting Standards, should be applied as principle-based and objective-based regulations; however, valuation bases in the Tax Procedure Law that is a national legislative regulation must be applied as rule-based regulations. This situation causes the concept of deferred tax. If the taxes to be paid in the future periods are more than the taxes to be paid in the current period, a deferred tax liability (debt) arises, and if it is less, a deferred tax asset arises. Deferred tax liability (debt) arises from taxable temporary differences and deferred tax asset arises from deductible temporary differences. Deferred tax assets and deferred tax liabilities are required to be reported in financial statement items separate from the items in which the current period taxes are reported. Deferred tax asset and deferred tax liability are important in terms of the users of financial statements and firm value. In this thesis, the concepts of deferred tax asset and deferred tax liability are examined, and their recognition and whether there is an effect of those concepts on the firm value are discussed.