TMS-12 gelir vergisi standardı ile Türk Vergi Yasalarının kıyaslanması: X işletmesi üzerinde bir uygulama
Tms-12 comparison of Turkish Tax Laws with income tax standards: A practice on the company X
  1. Tez No: 880541
  2. Yazar: REFİKCAN TAYBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Muhasebenin temel kavramlarından sosyal sorumluluk kavramına göre, muhasebe işlemleri ve mali tabloların oluşturulması sonucunda elde edilen veriler ve raporlar belli bir grup veya zümre için değil gerçeğe uygun ve tarafsız bilginin üretilip paylaşılması esasına dayanmaktadır. Bu önemli kavrama uyulmadan yapılan muhasebe işlemleri ve mali tablolar yok hükmündedir. Bu bağlamda küreselleşen ticaret hayatında ortak ve düzgün bir muhasebe dili ihtiyacı kendini hissettirmektedir. Bu noktada devreye Uluslararası Muhasebe Standartları girmektedir. Bu standartların iyi bir şekilde bilinmesi ve yorumlanması ülkelerin bu standartları tercüme edip sistemlerine uyarlayıp uygulamaya koymaları önemli bir konudur. Vergiler, hem işletmeler hem devlet hem de toplumu ilgilendiren bir olaydır. Mali tablolarda vergi kalemleri hem kullanıcılar hem de devlet için önem arz etmektedir. Ticari kar ile mali kar arasındaki farkların geçici olması, ertelenmiş vergiyi ortaya çıkartmaktadır. Ertelenmiş vergi tutarları işletmenin karına veya zararına etki ettiğinden dolayı verilerin doğru, şeffaf ve objektif bir biçimde mali tablolara yansıtılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, mevcut vergi yasalarındaki uygulama ile muhasebe standartları arasındaki farkları incelemektir. Örnek uygulama çalışmasıyla mevcut vergi yasalarındaki formatta hazırlanan mali tablolar ile TMS formatında hazırlanan mali tablolar yardımıyla ertelenmiş vergi etkileri mali tablolarda gösterilmesi planlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ertelenmiş vergi, Kurumlar vergisi, Tms-12 gelir vergisi standardı.
Özet (Çeviri)
According to the concept of social responsibility, one of the basic concepts of accounting, the data and reports obtained as a result of accounting transactions and the creation of financial statements are based on the principle of producing and sharing realistic and unbiased information, not for a specific group or group. Accounting transactions and financial statements made without complying with this important concept are null and void. In this context, the need for a common and proper accounting language becomes evident in the globalizing business life. At this point, International Accounting Standards come into play. It is important for countries to know and interpret these standards well, to translate these standards, adapt them to their systems and put them into practice. Taxes are an event that concerns both businesses, the state and society. Tax items in financial statements are important for both users and the state. The fact that the differences between commercial profit and financial profit are temporary gives rise to deferred tax. Since deferred tax amounts affect the profit or loss of the business, the data must be reflected in the financial statements in an accurate, transparent and objective manner. The purpose of this study is to examine the differences between the practice in current tax laws and accounting standards. With the sample application study, it is planned to show the deferred tax effects in the financial statements with the help of financial statements prepared in the format of current tax laws and financial statements prepared in TMS format. KEY WORDS: Corporate tax, Deferred tax, Tms-12 income tax standard.