Konkordato mühletinin sözleşmeler bakımından doğurduğu sonuçlar
Consequences of the concordat period in terms of contracts
- Tez No: 753436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Tezde, konkordatoda geçici veya kesin olarak tanınan mühletin niteliğinden hareketle sözleşmeler bakımından doğurduğu sonuçlar, örnek ülke hukukları da dikkate alınarak incelenmiştir. Konkordato mühletindeki borçlunun işlemlerinde özgür olduğu hukuki zemine ve tasarruflarını gerçekleştirirken kullandığı yetkiye, asliye ticaret mahkemesinin ve onun uzayan kolu olan konkordato komiserinin süreçteki rolü de göz önünde bulundurularak değinilmiştir. Konkordato mühleti ne borçlunun asli veya yan edim yükümlülüklerini ihlal eder ne de tarafı olduğu sözleşmeleri sona erdirir. Aksi yöndeki bir kararlaştırma, kısmi hükümsüzlük yaptırımına tâbi olacaktır. Konkordatodan umulan iyileşme bağlamında, amaca ulaşılmasını zorlaştıran sürekli borç ilişkilerinin olağanüstü feshi için, 7101 sayılı Kanun ile İcra ve İflâs Kanunu'nda önemli bir değişiklik gerçekleştirilmiştir. Konkordato mühletinin bazı borç doğuran işlemlere hatta belli ticari ilişkilere etkileri, genel olarak diğerlerine nazaran özellik arz edebilmektedir. Bunun meydana getirdiği farklı tartışmalara da çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a comparative analysis of the results arising out of concordat within the context of the legal nature of the provisional or definitive period given during the concordat procedure. The power of disposition and autonomy that is entertained by a debtor, who is in the concordat period, is assessed in light of the role that is played a commercial court and concordat commissioner who acts as an extending arm of the respective court. It is believed that the concordat period neither violates the principal or secondary obligations arising out of a contract, nor does it terminate the contracts to which the debtor is party. An agreement to the contrary will be decreed to be partially invalid. Further, within the context of the rehabilitation expected to be accrued from concordat, there is an important amendment made to the Enforcement and Bankruptcy Code by the Statute, law number 7101, for the extraordinary termination of permanent contract making it difficult to reach the objective. Finally, the thesis concludes with the assessment of the concordat period's effects, which may vary, over the transactions giving rise to debts and particular commercial relations.