Türkiye baskı resim sanatında İmoga Müzesinin yeri ve önemi
The place and importance of the Imoga Museum in Turkish print art
  1. Tez No: 753443
  2. Yazar: BÜLENT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya çapında müzeler farklı yapılar ve içerik ile oluşturulduğu, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşattığı, koleksiyon ve yapısal yönü ile zengin ve renkli alanlara sahip olduğu görülmektedir. Bu farklılıklar arasında grafik sanatlarına ve tasarımını dair koleksiyonu olan müzelerinin sayısının az olmasının yanında etkili ve merak uyandıran niteliktedir. Bu müzeler arasında baskı resim sanatını merkezine alan ve koleksiyonlarını da bu alanda genişleten ve zenginleştiren tasarım müzeleri, yalnızca koleksiyonlara dair değil, eğitim merkezli yaklaşımlar ile sanata destek olma niteliğindedir. Baskı resim konusunda çağdaş ve geleneksel eserlerin olduğu müze koleksiyonları, tarihsel gelişim yönüyle de grafik alanında zengin bir arşiv bulunmaktadır. Dünyanın özgün ve sayılı baskı resim koleksiyonuna sahip olan İMOGA, koleksiyonundaki yabancı ve Türk sanatçılara ait 30'un üstünde sanatçı ve 5000'nin üzerindeki eseri bağış ve satın alma yolu ile müze koleksiyonuna ekleyerek 200'ün üstünde eserden dolayı Türkiye'nin öncü, özgün ve tek baskı müzesidir. Bu çalışma ürk baskı resim sanatında IMOGA müzesinin yerini ve önemini araştırmaktır. Baskı resim 15. Yüzyıldan bu yana uygulanan bir teknik Türkiye'de Avrupa'da gelişerek ve yeni teknikler eklenerek özgün bir özellik kazanmıştır. IMOGA Türkiye'de baskı resminin gelişmesi sürdürülmesi ve yaşatılması için öneli bir kurum olarak görüldüğünden dolayı bu çalışmada kaynak taraması yapılarak dokümanlar analiz edilmiştir. Yapılan araştırmalarda baskı resim sanatının varlığını sürdürmesindeki IMOGA'nın yeri ve önemi tartışılmış ve incelenip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that museums around the world are created with different structures and content, offer different experiences to their visitors, and have rich and colorful areas with their collection and structural aspect. Among these differences, besides the small number of museums that have collections on graphic arts and design, they are effective and intriguing. Among these museums, the design museums, which center the art of printmaking and expand and enrich their collections in this area, are not only about collections, but also support art with education-centered approaches. There are museum collections with contemporary and traditional works on printmaking, and a rich archive in the field of graphics in terms of historical development. Having the world's original and limited print painting collection, IMOGA added more than 30 artists and more than 5000 works belonging to foreign and Turkish artists in its collection to the museum collection through donations and purchases. It is the only printing museum. This study is to investigate the place and importance of IMOGA museum in Turkish printmaking. Printmaking, a technique that has been applied since the 15th century, has gained a unique feature by developing in Europe and adding new techniques in Turkey. Since IMOGA is seen as an important institution for the development and survival of printmaking in Turkey, the documents were analyzed by scanning the sources in this study. In the researches, the place and importance of IMOGA in the survival of the art of printmaking has been discussed, examined and interpreted.