Yaşayan müze İMOGA (İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi)'nın çağdaş Türk baskı sanatındaki yeri
The place and importance of IMOGA in contemporary Turkish Printing Art Living Museum
  1. Tez No: 545629
  2. Yazar: MUSTAFA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Yaşayan Müze Imoga (İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi)'nın Çağdaş Türk Baskı Resim Sanatındaki Yeri”konulu tez çalışması kapsamında baskı resmin Türkiye deki gelişimi ve baskı resim alanında eserler üreten sanatçılara dair önemli örneklerin araştırılması amaçlanmıştır. Baskı resmin ülkemizde çok eski bir tarihi olmamasına karşın, Cumhuriyetle birlikte elde edilen birikimin, bugün önemli noktalara taşındığını görmekteyiz. Bu süreçte gerek sanatçı, gerek akademik eğitime katkıları, gerekse ülkemizdeki kurumsallaşmayı sağlamaları açısından Leopold Levy, Mustafa Aslıer, Mürşide İçmeli, Sabri Berkel, ve Süleyman Saim Tekcan gibi sanatçıların katkıları büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Süleyman Saim Tekcan'ın dünya standartlarında öneme sahip IMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'ni kurmuş olması, ülkemizde özgün baskı sanatının gelişmesinde ve yaygınlaşmasında önemli bir ilerleme sağlamıştır. Bu bağlamda baskı resim sanatının günümüz teknolojik gelişmeleri ile ele alınması çoğaltma işlemini hızlandırmıştır. Bu gelişmelerin resim sanatındaki yansımalarına ait örnekler incelenerek bulgu ve yorumlarına ait sonuçların başlıklar altında toplanması ve ilgili literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmada 2004-2019 yılları arasındaki süreçte Imoga müzesinin Çağdaş Türk baskı resmine katkılarını konu edinen Türk ve yabancı sanatçılardan; Adnan Çoker, Ali Teoman Germaner, Burhan Doğançay, Devrim Erbil, Ergin İnan, Julian Dimitrov Jordanov ve Süleyman Saim Tekcan'ın un eser örnekleri ile sınırlıdır. İncelenmek üzere seçilen sanatçıların araştırma konusu kapsamındaki istikrarlı çalışma tutumları tercih edilmelerinde referans olmuştur. Araştırma kapsamında Mustafa Sönmez'in modern baskı tekniği kullandığı uygulama çalışmalarının analizlerine yer verilmiştir. Genel tarama modelinin esas alındığı araştırmada, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için araştırma sürecinde“doküman incelemesi ve görüşme”yöntemi kullanılmıştır ve bilgisayar, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinası gibi cihazlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
“The Place Of The Living Museum Imoga (Istanbul Graphic Arts Museum) In Contemporary Turkish Printing Art”within the scope of thesis work aimed to research important examples of the artists who produce the work in the area of printing and development of litography in Turkey. Although printing art has not a very old history in our country, today we see that the accumulation gained with the Republic has moved to important points . In this process, the contributions of artists such as Leopold Levy, Sabri Berkel, Mustafa Aslıer, Mürşide İçmeli, Sabri Berkel, and Süleyman Saim Tekcan have great importance to both artists, academic education and institutionalization in our country. In this context, the fact that Süleyman Saim Tekcan established Imoga - Istanbul Graphic Arts Museum, which has world-class importance, has made a significant progress in the development and spread of original lithograph art print in our country. In this connection, it has accelerated the duplication process by taking the litograph art print with today's technological developments. The examples of the reflections of these developments in litograph art print are examined and the results of their findings and interpretations are gathered under the headings and it is aimed to contribute to the related literature. In the research, between the years 2004-2019, the Turkish and foreign artists who are interested in the contribution of the Imoga museum to the contemporary Turkish litograph art print; Adnan Çoker, Adnan Turani, Ali Teoman Germaner, Burhan Doğançay, Devrim Erbil, Ergin İnan, Julian Dimitrov Jordanov and Süleyman Saim Tekcan. It has been a reference for the selected artists to be selected for the study in favor of stable working attitudes within the scope of research. Within the scope of the research, Mustafa Sönmez used modern printing art print technique and analyzes of the application studies were also included. Qualitative research methods and techniques were used in the research which is based on general screening model. In order to obtain qualitative data,“document review and interview ”method was used in the research process and devices such as computer, voice recorder, camera were used.