Nevşehir konak ve mekânlarında ahşap işçiliği ve oymacılık
Woodworking and carving in Nevsehir mansions and locations
  1. Tez No: 753465
  2. Yazar: SERAP OYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Gelişen teknoloji ve küreselleşme ile tek tiplilik sorunuyla karşı karşıya kalan dünya için kültürel farklılıklar önem arz etmeye başlamıştır. Günümüzde seyahat eden insanların büyük bir bölümü ziyaret ettikleri ülkenin özellikle kültürünü görüp, öğrenme isteği içerisinde bulunmaktadırlar. 2003 yılında gerçekleştirilen UNESCO genel konferansında“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”imzalanmıştır. Türkiye ise bu sözleşmeye 2006 yılında dâhil olmuştur. Bu sözleşmeyle beraber kültürel farklılıklar daha da önem kazanmıştır. Kültürel değerlerin kaybedilmemesi, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmalıdır. Farklı coğrafi yapısı ve sahip olduğu kültürel değerleriyle yüksek turizm potansiyeline sahip olan Nevşehir büyük bir kültürel zenginliğe sahiptir. Bölgede çıkartılan sarı taşlarla yapılan görkemli konak ve mekânlar bu kültürel zenginliğin en büyük göstergelerinden biridir. Bölgenin coğrafi yapısı ve kendine has mimari üslubu ile taş ve ahşap işçiliğinin eşsiz bezemeleriyle bezenen konak ve mekânlara sahip olan Nevşehir, ülkemizin benzersiz şehirlerinden biridir. Nevşehir konakları, mekânları, Nevşehir'deki ahşap işçiliği ve oymacılığına dair herhangi bir çalışmaya rastlanmaması bu çalışmanın çıkış noktası oluşturmaktadır. Bu çalışmamızın amacı önemli bir kültür değeri olan ahşap işçiliği ve oymacılığının Nevşehir'deki konak ve mekânlardaki kullanımı, önemi, korunması ve turizme yansımalarını inceleyerek bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktır. Karma bir araştırma yöntemi takip edilerek araştırmanın amacına hizmet edecek şekilde“literatür taraması”,“içerik analizi”,“niteliksel araştırma”yapılmıştır. Araştırma başlıklara ayrılarak giriş kısmında temel bilgi, literatür bilgisi konu ile ilgili bilimsel eksiklik, araştırmanın gerekliliği ve amaç yazılmıştır. Bu çalışma ile Nevşehir ve ilçelerinde konak ve mekânlardaki ahşap eserler tespit edilerek kayıt altına alınması sağlanmıştır. Bölgede yaşayan ahşap ustalarına ulaşılıp çalışmaları, çalışmalarında kullandıkları yöntemler ve mesleğe dair sorunları ve sorunlarının çözümlerine dair görüşleri alınarak sanatçılarının eserleri irdelenmiştir. Nevşehir bölgesi ahşap işçiliği ve oymacılığına dair ileride yapılacak çalışmalara kaynak olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the developing technology and globalization, it is beginning to pose dangers for the world, which is faced with the problem of uniformity. Nowadays, most of the people who travel have a desire to see and learn especially the culture of the country they visit. In 2003, at the UNESCO general conference '' Convention for the Protection of the Intangible Cultural Heritage'' was signed. Turkey was included in this convention in 2006. With this convention, cultural differences gained even more importance. Nevşehir, which has a high tourism potential with its different geographical structure and cultural values, has a great cultural richness. The magnificent mansions and venues built with yellow stones extracted in the region are the biggest indicator of this cultural richness. Nevşehir is one of the unique cities of our country, with its magnificent mansions and venues with unique decorations of stone and woodwork, which offer us such a magical atmosphere with the geographical structure of the region and its unique architectural style. The fact that there is no study on Nevşehir mansion spaces and woodworking and carving in Nevşehir constitutes the starting point of this study. The purpose of this study is to contribute to the studies to be done in this field by examining the use, importance, protection and reflections of woodworking and carving, which is an intangible cultural heritage value in the mansions and places in Nevşehir, which has a rich tourism potential. By following a mixed research method,“literature review”,“content analysis”and“qualitative research”were conducted to serve the purpose of the research. The research is divided into titles and in the introduction part, basic information, literature knowledge, scientific gap, necessity and purpose of the research are written. The wooden artifacts in the mansions and places in Nevşehir and its districts were identified and registired. The works of the artists were examined by reaching the wood masters living in the region and taking their views on their work, the methods they used in their work, and the problems and solutions of their problems in the profession. It has been provided as a source for future studies on woodworking and carving in the Nevşehir region.