Yargıtay kararları ışığında inşaat sözleşmelerinden kaynaklanan davaların incelenmesi ve çözüm önerileri
Examination of cases resulting from construction contracts in the light of supreme court decisions and suggestions for solutions
  1. Tez No: 753466
  2. Yazar: ATAKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Law, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlığın varoluşundan bugüne her çeşit yapıya ihtiyacı olmuştur. İnsanlık, inşaat uygulamalarını ilk zamanlarda barınma ihtiyacını gidermek için kullanırken zamanla üretim ve başkaca ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da inşaat ve mühendislik faaliyetlerini geliştirmiştir. Özellikle gelişen ülke ekonomilerinde inşaat sektörü önemli bir yere sahip olmaktadır. Sektörün organizasyonel yapısı gereği çok fazla kişinin ve şirketin bir arada veya bağlantılı bir şekilde çalışmasından dolayı ilişkilerin sınırlarını belirlemek adına hukuki düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. İnşaat alanında ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemeler mevcuttur. Ancak, inşaat yapımının özel hukuka tabi olmasından dolayı ilişkiler öncelikle inşaat sözleşmeleri üzerinden yürütülmektedir. Kanunda ayrı bir başlık altında düzenlenmeyen inşaat sözleşmeleri eser sözleşmesinin bir türüdür. İş sahibinin ve yüklenicinin taraflarını oluşturduğu inşaat sözleşmelerinde; konu, kapsam, tarafların yükümlülükleri, cezai şartları ve buna benzer ayrıntılar belirlenmektedir. Sözleşmede yüklenicinin temel borcu sözleşmenin konusu olan eseri tamamlayıp teslim etmek iken iş sahibinin temel borcu ise yükleniciye yaptığı iş karşılığında bedel ödemektir. Çalışmamızda; inşaat sözleşmelerinin tanımı, konusu ve niteliği, tarafların borçları, tarafların temerrüdü ve inşaat sözleşmesinin sona erme halleri Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Uygulamada tarafların inşaat sözleşmelerinin düzenlenmesine gereken önemi vermemelerinden dolayı, uyuşmazlık çözümlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, uygulamada farklı görünüm şekilleriyle karşımıza çıkan inşaat sözleşmelerini Yargıtay kararları ışığında incelemek ve uyuşmazlığın hiç doğmaması için çözüm önerileri sunmaktır. Nitekim çalışmamızın sonucunda çoğunlukla yaşanan sözleşmeden kaynaklı uyuşmazlıklar belirlenmiş ve bunların gerçekleşmemesi için sözleşmede nasıl düzenlemeler yapılması gerektiği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humanity has needed all kinds of structures since its existence. While humanity used construction practices to meet the need for shelter in the early days, over time, it developed construction and engineering activities in order to meet production and other needs. The construction sector has an important place especially in the economies of developing countries. Due to the organizational structure of the sector, due to the fact that too many people and companies work together or in connection, legal regulations are needed to determine the boundaries of relations. There are national and international legal regulations in the field of construction. However, due to the fact that construction is subject to private law, relations are primarily carried out through construction contracts. Construction contracts, which are not regulated under a separate heading in the law, are a type of contract of work. In construction contracts in which the employer and the contractor are the parties; the subject, scope, obligations of the parties, penalty for breach of contract and similar details are determined. In the contract, the main obligation of the contractor is to complete and deliver the work that is the subject of the contract, while the main obligation of the employer is to pay the contractor for the work he has done. In our study; the definition, subject and nature of the construction contracts, the obligations of the parties, the default of the parties and the termination of the construction contract were examined in the light of the Supreme Court decisions. In practice, there are problems in dispute resolution because the parties do not give the necessary importance to the arrangement of construction contracts. In this context, the aim of our study is to examine the construction contracts, which appear in different forms in practice, in the light of the Supreme Court decisions and to offer solutions in order to avoid conflicts. As a matter of fact, the disputes mostly arising from the contract were determined and suggestions were made about how to make arrangements in the contract in order to prevent these from happening as a result of our study.