Covıd-19 pandemisinde uzaktan çalışmanın mesleki izolasyon, iş tatmini ve örgütsel bağlılık açısından değerlendirilmesi: Akademisyenlerle yapılan bir çalışma
The evaluation of remote work during the Covid-19 pandemic on professional isolation, job satisfaction and work commitment: A study with academics
  1. Tez No: 753469
  2. Yazar: YUSUF ABDURRAHMAN AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET MÜGE KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada, COVID-19 pandemisi döneminde uzaktan çalışma koşullarıyla karşı karşıya kalan akademisyenlerin mesleki izolasyon, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerine ilişkin öncül değerlendirmeleri akademisyenlerin algı ve yargılarına dayalı olarak ölçmek amaçlanmıştır. Ek olarak, Mesleki İzolasyon Ölçeği'nin Türkçe uyarlamasının yapılarak mesleki izolasyonun ölçülmesini sağlayacak Türkçe ölçme aracının eksikliğinin giderilmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evreni, Ankara ilindeki devlet ve vakıf üniversitelerde görev yapan 21.596 akademisyenden oluşmaktadır. Hazırlanan anket formu, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 415 akademisyene çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Kullanılan anket formunda mesleki izolasyonu ölçebilmek için Golden, Veiga ve Dino (2008) tarafından geliştirilen Mesleki İzolasyon Ölçeği, Türkçe uyarlamasının yapılarak kullanılmıştır. İş tatmini ve örgütsel bağlılığı ölçebilmek için geçerliliği genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Örneklemden sağlanan verilerin analizi, SPSS 22.0 yazılımı aracılığı ile yapılmıştır. Ayrıca, akademisyenlerin mesleki izolasyon, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenler açısından farklılıklarını göstermek amacıyla; Bağımsız Örneklemler için t-Testi ve ANOVA Testi kullanılırken, mesleki izolasyonun iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre akademisyenlerin mesleki izolasyon düzeylerinin düşük düzeyde olduğu görülürken, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılık alt boyutları düzeylerine orta düzeyde katılım sağlandığı görülmüştür. Normatif bağlılık düzeyine diğer alt boyutlara göre düşük düzeyde katılım sağlandığı belirlenmiştir. Mesleki izolasyonun iş tatminini olumsuz etkilediği ve beklenenin aksine mesleki izolasyon ile örgütsel bağlılık ve alt boyutları olan duygusal ve normatif bağlılık arasında ile bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ancak mesleki izolasyonun devam bağlılığı ile pozitif bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Uzaktan çalışma yoğunluğunun diğer değişkenlerle anlamlı bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Akademisyenlerin mesleki izolasyon ve iş tatmini düzeylerinin katılımcıların cinsiyet, akademik unvan ve yaş durumlarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca iş tatmini düzeyleri çalışma süresinde de anlamlı farklılık göstermiştir. Katılımcıların uzaktan çalışma deneyimlerine göre ise tüm değişken düzeylerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırma sonuçları COVID-19 pandemisi döneminde uzaktan çalışma koşullarıyla karşı karşıya kalan çalışanların mesleki izolasyon düzeylerinin düşük olmasına rağmen, mesleki izolasyon düzeyleriyle iş tatminleri arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla çalışanların iş tatminlerini arttırmak için mesleki izolasyon algılarını azaltma gerekliliği açıkça görülmektedir. Bu çalışma ile“Professional Isolation Scale”in Türkçe'ye uyarlaması gerçekleştirilerek Türkçe alanyazına mesleki izolasyonu ölçeği kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the preliminary evaluations of academics who are faced with remote work conditions during the COVID-19 pandemic period regarding the levels of professional isolation, job satisfaction and organizational commitment, based on the perceptions and judgments of academics. The Turkish adaptation of the Professional Isolation Scale is also aimed to resolve the lack of a Turkish measurement tool that will enable the measurement of professional isolation. The research is a descriptive study using the relational survey model. The universe of the research consisted of 21,596 academics working in public and foundation universities in Ankara. The prepared questionnaire was administered online to 415 academics selected by convenience sampling method. The Professional Isolation Scale, which was developed by Golden, Veiga and Dino (2008) in order to measure professional isolation in the questionnaire used, was used with its Turkish adaptation. To measure job satisfaction and organizational commitment, the commonly used Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used. The analysis of the data obtained from the sample was made via SPSS 22.0 software. In addition, t-test for Independent Samples and ANOVA Test were used to measure the differences of academics' professional isolation, job satisfaction and organizational commitment levels in terms of demographic variables, while correlation analysis was used to examine the relationship between professional isolation, job satisfaction and organizational commitment. According to the research findings, while it was observed that the professional isolation levels of the academics were at a low level, job satisfaction, organizational commitment, the sub-dimensions of organizational commitment levels were at moderate level. It was also determined that the normative commitment level was lower than the other sub-dimensions of organizational commitment. It was observed that professional isolation negatively affected job satisfaction and contrary to expectations, there was no relationship between professional isolation and organizational commitment and its sub-dimensions, affective and normative commitment. However, professional isolation was positively associated with continuance commitment. It was revealed that the intensity of remote working was not related to other variables. It was determined that the professional isolation and job satisfaction levels of academics indicated significant differences in the gender, academic title and age variables of the participants. In addition, job satisfaction levels indicated a significant difference in tenure. There was no significant difference in the all variable levels in terms of their experience in remote work. The results of the research revealed that although the professional isolation levels of the employees who are faced with remote work conditions during the COVID-19 pandemic period are low, there is a relationship between the professional isolation levels of the employees and their job satisfaction. Therefore, it is clearly seen that it is necessary to reduce the perception of professional isolation in order to increase the job satisfaction of the employees. With this study, the“Professional Isolation Scale”was added to the Turkish literature by adapting it into Turkish.