The relationship between lipid profile and diabetes mellitus type 2 in the center of Baghdad / Al-Rusafa
Bağdat merkezde lipid profili ile diabetes mellitus tip 2 arasındaki ilişki / Al-Rusafa
- Tez No: 753468
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. SAAD M. SHUKR AL-MSHHDANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tip 2 diyabetli (35-60) yaşları arasında enfekte 150 örnek ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı insan örneği üzerinde glukoz, HbA1c ve toplam lipid (HDL-LDL-VLDL- TG-) düzeylerini değerlendirmek için biyokimyasal bir çalışma yapılmıştır. Chol) etkilenen kişilerde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında. Sonuçlar, 0,05 olasılık düzeyinde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, enfekte olmuş örneklerde glikoz ve HbA1c düzeyinde önemli bir artışın yanı sıra kolesterol, trigliseritler, zararlı yağlar (LDL) ve düşük düzeylerde önemli bir artış gösterdi. -yoğunluklu yağlar (VLDL) 0,05 olasılık düzeyinde, etkilenen örneklerde sağlıklı olanlara kıyasla faydalı yağlar (HDL) düzeyinde 0,05 olasılık düzeyinde anlamlı bir düşüş oldu.
Özet (Çeviri)
A biochemical study was conducted on 150 samples infected with type 2 diabetes people aged (35-60) years and 50 samples of healthy people as a control group to assess the level of glucose, HbA1c and total lipids (HDL-LDL-VLDL-TG-Chol.) in the affected people compared with the control group. The results showed a significant increase in the level of glucose and HbA1c in the infected samples compared with the control group at a probability level of 0.05, as well as a significant increase in the level of cholesterol, triglycerides, harmful fats (LDL) and low-density fats (VLDL) at a probability level of 0.05, while There was a significant decrease at the probability level of 0.05 in the level of beneficial fats (HDL) in the affected samples compared with the healthy ones.