İnfertilite tedavisi uygulanan çiftlerde erkeklerin algıladıkları sosyal destek ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
Determination of men's perceived social support and coping with stress styles in infertility treatment couples
  1. Tez No: 753471
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnfertilite Tedavisi Uygulanan Çiftlerde Erkeklerin Algıladıkları Sosyal Destek ve Stresle Başa Çıkma Tarzlarının Belirlenmesi Araştırma, infertilite tedavisi uygulanan çiftlerde erkeklerin algıladığı sosyal destek ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 1 Temmuz 2021- 2 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara'da bulunan bir hastanenin Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi ve İnfertilite Kliniğine bağlı IUI (Aşılama) Birimi'nde yapılmıştır. Örneklemini infertilite tedavisi uygulanan çiftlerden, araştırmaya katılmayı kabul eden 115 erkek oluşturmuştur. Araştırma için etik kurul onayı ve gerekli diğer izinler alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 34,14±6,06, eşlerinin yaş ortalaması 30,37±4,90'dır. Çalışmadaki erkeklerin %34,8'inin lise, %44,3'ünün üniversite ve üzeri mezunu olduğu, en uzun süre yaşanılan yerleşim biriminin %68,7 oranında il olduğu belirlenmiştir. İnfertilite tedavisi gören çiftlerden erkeklerin infertilite çeşidi sorusuna %81,7 primer infertilite cevabını verdiği, infertilite süresinin %52,2, infertilite tedavi süresinin ise %53 oranında bir-üç yıl olduğu bulunmuştur. Uygulanan tedavi çeşidinin %58,3 oranında tüp bebek tedavisi olduğu bulunmuştur. İnfertilite nedeninin %32,2 kadın, %13 erkek, %10,4 her ikisi, %44,3 ise açıklanamayan olduğu saptanmıştır. ÇBASDÖ toplam puan ortalaması 56,57±17,36, alt boyutlara ait puan ortalamaları ise“Aile”alt boyutunda 23,36±6,30,“Arkadaş”alt boyutunda 18,64±7,78,“Özel İnsan”alt boyutunda 14,57±8,48 olarak bulunmuştur. SBÇTÖ“Kendine Güvenli Yaklaşım”alt boyutu puan ortalaması 16,43±3,71,“İyimser Yaklaşım”alt boyutu puan ortalaması 10,75±3,19,“Sosyal Desteğe Başvurma”alt boyutu puan ortalaması 6,97±2,28,“Çaresiz Yaklaşım”alt boyutu puan ortalaması 9,61±4,53,“Boyun Eğici Yaklaşım”alt boyutu puan ortalaması ise 7,21±3,86 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Men's Perceived Social Support and Coping with Stress Styles in Infertility Treatment Couples The research was carried out as a descriptive study in order to determine the perceived social support and stress coping styles of men in couples undergoing infertility treatment. The study was conducted between 1 July 2021 and 2 December 2021 in the Assisted Reproductive Treatment Center and IUI (Intauterine insemination) Unit of the Infertility Clinic of a hospital in Ankara. The sample consisted of 115 men from the couples who were treated for infertility, who accepted the study. Ethics committee approval and other necessary permissions were obtained for the research. Data were collected using the Introductory Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the Styles of Coping with Stress Scale (SCSS). The mean age of the participants was 34.14±6.06, and the average age of their wifes was 30.37±4.90. It was determined that 34.8% of the men in the study were high school graduates, 44.3% graduated from university or higher and the province where they lived the longest was 68.7%. It was found that among the couples who received infertility treatment, 81.7% of the men answered the question of infertility type as primary infertility, the duration of infertility was 52.2%, and the duration of infertility treatment was 53% between one and three years. It was found that the type of treatment applied was 58.3% in vitro fertilization treatment. The cause of infertility was found to be 32.2% female, 13% male, 10.4% both, and 44.3% unexplained. MSPSS total score was 56.57±17.36, the mean of the sub-dimensions was 23.36±6.30 in in the“Family”sub-dimension, 18.64±7.78 in the“Friends”sub-dimension and 14,57±8,48in the“Special Person”sub-dimension. SCSS“Self-Confident Approach”sub-dimension is 16.43±3.71, the mean score of the“Optimistic Approach”sub-dimension is 10.75±3.19, and the mean score of the“Seeking Social Support”sub-dimension is 6.97±2.28,“Helpless Approach”sub-dimension was 9.61±4.53 and the mean score for the sub-dimension“Submissive Approach”was determined as 7.21±3.86.