İnfertilite tedavisi uygulanan kadın ve erkeğin anksiyete ve depresyon düzeyinin oosit sayısı, sperm sayısı-hareketlilik, gebelik sonucuna etkisi
The effect of male and female and depression -anxiety levels on oocyt-sperm number and pregnancy rates during IVT treatment
- Tez No: 171823
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
39 S.OZET Araştırma, IVF tedavisi alan kadın ve erkekte anksiyete ve depresyon düzeylerinin sperm ve oosit sayısı ile tedavi sonucuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Eylül 2004 -Temmuz 2005 tarihleri arasında Gazi Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde (Ankara- Türkiye) açıklanamayan infertilite nedeniyle ICSI uygulanmak üzere tedaviye alman çiftler oluşturmuştur Ayrıca; daha önce doğum yapmamış olma, embriyo transferi uygulanma aşamasına gelme ve araştırmaya katılmaya istekli olma diğer seçim kriterleri olmuştur (N=80). Evrenin tamamına ulaşılarak araştırma kapsamına alınmıştır. Örneklemeye gidilmemiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu (VTF), Spielberg Durumluluk ve Süreklilik Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Kadın ve erkeğe ayrı olmak üzere VTF, tedavi başlangıcında, ölçekler ise tedaviye başladıkları gün ve OPU günü olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Erkeğin tedavinin başlangıcında ve OPU günü alman semen örneği sonuçları ile kadının oosit ve embriyo durumu merkezin embriyoloj i formundan elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 11.0 paket programında sayı, yüzdelik, aritmetik ortalama, ki-kare, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ve korelasyon kullanılarak analiz edilmiştir. p>0.05 olarak belirlenmiştir. Sonuçlar: kadınlarda anksiyete düzeyleri ile oosit sayısını arasında bir ilişki belirlenemezken, OPU günü elde edilen depresyon düzeyi oosit sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p=0.00). depresyon düzeyi yüksek olan kadınlarda daha düşük sayıda oosit elde edilmiştir.40 Erkeklerin anksiyete ve depresyon düzeyleri ile sperm sayılan arasında bir ilişki belirlenemezken OPU günü depresyon düzeyi ile sperm motilitesi arasında ters yönde zayıf bir korelasyon olduğu görülmüştür (r = 0,25 p=0,01). Kadınların OPU günü anksiyete düzeyleri (p=0.00 ) ve her iki zamanda ölçülen depresyon düzeyleri(p=0.00), (p=0.00 ) ile gebelik oluşması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. OPU günü yüksek anksiyete ve depresyona sahip kadınlarda gebe kalma oranlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu görülmüştür. Tartışma: Hem kadınlarda hem de erkeklerde psikolojik göstergelerin değişik düzeylerde de olsa oosit ve sperm sayılarını özellikle tedavi sonucunu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-i i 9. ABSTRACT Introduction: This cross-sectional study is designed to determine the effect of male and female depression-anxiety levels on oocyt-sperm number and pregnancy rates during IVF treatment Material and Methods: Patients are recruited from unexplained infertility cases for ICSI between September 2004 and July 2005 from Gazi University IVF center Ankara Turkey. Other selection criteria were no previous delivery, applying to embryo transfer for this cycle and participating study voluntary (N=80). All cases were included to the study. Data is collected by data collecting form, Spielberg State and Trait Anxiety Inventory and Beck's Depression Inventory for each gender. These forms were applied at the beginning of treatment and at the day of oocyt pick-up (OPU). Oocyt and sperm parameters are determined at the day of OPU.