Türkiye'de ve dünyada yaratıcı drama yöntemi ile İngilizce öğretimi konulu lisansüstü tezlerin değerlendirilmesi
Evaluation of post graduate theses in Turkey and in the world on teaching English with creative drama method
- Tez No: 753475
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2000-2020 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Hong Kong ve Türkiye'de yaratıcı drama yöntemi ile İngilizce öğretimi konusunda yapılan lisansüstü araştırmaların eğilimlerini ortaya koymaktır. Böylece yaratıcı drama yöntemi ile İngilizce öğretimine ilişkin beş ülkede yapılan 94 lisansüstü çalışmaya bütüncül bir bakış sağlamak hedeflenmiştir. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada veriler doküman incelemesi yöntemi ile toplanmış ve içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Çalışmaların seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İlgili çalışmalar, yapıldığı ülke, yapıldığı yıl, bilim dalı, yüksek lisans veya doktora tezi olma durumları, kullanılan araştırma yöntemleri, veri toplama araçları, örneklem/çalışma grubu, çalışılan konular, kullanılan yaratıcı drama teknikleri, elde edilen bulgular açısından incelenmiş ve Türkiye'de ve yurt dışında yapılan çalışmaların benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda en fazla Türkiye'de yapılan çalışmaya erişim sağlandığı, en fazla tezin 2019 yılında yazıldığı, en fazla İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı'nda çalışma yapıldığı, doktora tezinden çok yüksek lisans tezinin yazıldığı, en çok nitel araştırma yönteminin tercih edildiği, veri toplama araçlarından en fazla görüşmenin kullanıldığı, çalışmaların daha çok ortaokul öğrencileri ile yürütüldüğü, yaratıcı drama yönteminin en çok konuşma becerisi üzerindeki etkisinin incelendiği, çalışmalarda en fazla rol oynama ve doğaçlama tekniklerinin kullanıldığı görülmüştür. Son olarak çalışmaların bulguları çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the trends of postgraduate research on teaching English with creative drama method in the United States, Canada, England, Hong Kong and Turkey between the years 2000-2020. By this way, it is aimed to provide a holistic view of 94 postgraduate studies conducted in five countries on English teaching with creative drama method. In this study, which was designed as a qualitative research, data were collected by document analysis method and analyzed by content analysis technique. Criterion sampling method, one of the purposive sampling methods, was used for the selection of the studies. The studies were examined in terms of the country in which they were made, the year they were made, the department they were carried out, being master's thesis or doctoral dissertation, the research methods used, data collection tools, sample/study group, the subjects studied, the creative drama techniques used and the findings obtained. As a result of the research, it is concluded that the studies were the highest in number in Turkey and in 2019, most of the studies were carried out in the English Language Teaching Department, the master's theses were more than the doctoral dissertations in number, qualitative research method was mostly preferred, mostly interviews were used as a data collection tool, the studies were mostly carried out with secondary school students, the effect of the creative drama method on speaking skills was examined the most, role playing and improvisation techniques were used the most in the studies. Lastly, the findings of the studies are classified under various headings and some suggestions were made with regard to the findings.