Study of the association between thyroid peroxidase and biochemical parameters (T3, T4 and TSH) and the lipid profile in type-2 diabetes patients in center of Baghdad
Bağdat merkezde tip-2 diyabet hastalarında tiroid peroksidaz ve biyokimyasal parametreler (T3, T4 ve TSH) ile lipid profili arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 753474
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. Saad M. Shukr AL-MSHHDANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diyabetin en yaygın biçimlerinden biri, hücrelerin uygun Ģekilde tedavi edilmezse insülini tanımaması ve yanıt vermemesi nedeniyle ortaya çıkan tip 2'dir. Bu çalıĢma, Bağdat merkezinde tip 2 diyabetli hastalarda tiroid peroksidaz, biyokimyasal parametreler (T3, T4 ve TSH) ve lipid profili arasındaki iliĢkiyi incelemek amacıyla düzenlendi. Bu çalıĢmanın amacı, tip 2 diyabetik hastalarda TSH, T3, T4 ve lipid peroksidasyonunun glisemik indeks ile iliĢkisini değerlendirmektir. ÇalıĢma, Ocak (Ocak 2021 ve Mart 2022) arasında Bağdat Genel Hastanesi'nde tip 2 diyabetli hastalardan ve farklı yaĢlardaki sağlıklı deneklerden örnekler topladı. Birkaç T2DM hastası ve 20 sağlıklı denek üzerinde biyokimyasal parametreler için bazı testler yapıldı. kontrol grubuna kıyasla LDL, VLDL ve TSH'de (yüksek) artıĢ (P < 0.05) ve sonuçlar her iki HDL seviyesinde de T3 ve T4 kontrol grupları ile karĢılaĢtırıldığında (P < 0.05) anlamlı ve anlamlı bir düĢüĢ gösterdi.
Özet (Çeviri)
One of the most common forms of diabetes is type 2, which occurs because cells do not recognize and respond to insulin if it is not treated properly. The present study was arranged to examine the relationship between thyroid peroxidase, biochemical parameters (T3, T4 and TSH) and lipid profile in type 2 diabetic patients in central Baghdad. The aim of this study is to evaluate the relationship between TSH, T3, T4 and lipid peroxidation with the glycemic index in type 2 diabetic patients. The study collected samples from type 2 diabetic patients and healthy subjects of different ages in Baghdad General Hospital between January ( January 2021 and March 2022. Some tests for biochemical parameters were performed on several T2DM patients and 20 healthy subjects. Where the results showed a significant (high) increase in LDL, VLDL and TSH compared to the control group (P < 0.05), and the results indicated a significant and significant decrease in both HDL levels. Compared to the T3 and T4 control groups (P < 0.05