Amatör boksörlerin müsabaka öncesi beslenme örüntülerindeki değişikliklerin araştırılması
Investigetion of changes in PRE-competition nutritional patterns of amateur boxers
  1. Tez No: 753548
  2. Yazar: MELİSA EKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amatör boks gibi dövüş sporcuları tarafından hızlı ağırlık kaybı müsabakadan önce sıklıkla uygulanmakta olan bir stratejidir. Bu çalışmada, 18-30 yaş arasındaki müsabık amatör boksörlerin (n=60) müsabaka öncesi ağırlık kaybetmek için beslenme durumlarında değişiklik yaparken uyguladığı stratejileri incelemek hedeflenmiştir. Çalışmaya katılanların %25'i kadın (n=15), %75'i erkektir (n=45). Boksörlerin %33,3'ü kadın %51,1'i erkek olacak şekilde 5-10 yıldır boksla uğraşmaktadır. Toplam katılımcıların %43,3 'ünün günde 2 saat antrenman yaptığı saptanmıştır. Müsabaka öncesinde sporcular çoğunluk olarak ağırlık kaybı sağlamak adına karbonhidrat tüketimine yönelmiş, %65'i müsabakadan 1 ay önce ağırlık kaybetmeye başlamıştır. Boksörlerin müsabaka öncesi beslenme düzeyleri ve müsabaka olmayan dönemde beslenme düzeyleri karşılaştırıldığında önemli derecede enerji kısıtlaması başvurdukları saptanmıştır. Cinsiyete göre müsabaka olmayan dönem ve müsabaka öncesi dönem enerji ve besin öğesi alımlarına yönelik gruplar arasında farklılıklar tespit edilmiştir (p < 0.05). Müsabaka olmayan dönemlerde protein, su ve yağ tüketimleri daha fazla iken müsabaka öncesi dönemlerde bu oranlarda ciddi bir azalma, kolestrol alımında ise artış gözlemlenmektedir. Müsabaka öncesinde uygulanmakta olan enerji kısıtlaması stratejileri performans ve sağlığı olumsuz etkileyebileceğinden boksörlerin müsabaka öncesinde ağırlık kaybetmeleri için uyguladıkları stratejiler hakkında daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rapid weight loss is a strategy often practiced by martial artists, such as amateur boxers, before a competition. In this study, it was aimed to examine the strategies applied by amateur boxers (n=60) between the ages of 18-30 while changing their nutritional status in order to lose weight before the competition. 25% of the participants were female (n=15) and 75% of them were male (n=45). 33.3% of the boxers are women and 51.1% are men, and they have been boxing for 5-10 years. It was determined that 43.3% of the total participants were training for 2 hours a day. Before the competition, the athletes mostly turned to carbohydrate consumption in order to lose weight, 65% of them started to lose weight 1 month before the competition. When the pre-competition nutrition levels of the boxers were compared with the nutrition levels in the non-competition period, it was determined that they resorted to significant energy restriction. Differences were found between the groups regarding energy and nutrient intakes in the non-competition period and pre-competition period according to gender (p < 0.05). While the consumption of protein, water and fat is higher in non-competition periods, a significant decrease in these rates and an increase in cholesterol intake are observed in the pre-competition periods. Energy restriction strategies applied before the competition are wrong as they will adversely affect performance and health, but due to the absence of such strategies, more studies are needed on the strategies used by boxers to lose weight before competition.