Amatör boksörlerde işitsel ve görsel uyarılmış potansiyeller (BAEP, VEP)
Audituar and visual evoked potentials in amateur boxers (BAEP, VEP)
  1. Tez No: 71048
  2. Yazar: RECEP AYGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET Boks sporu ile uğraşanlarda tekrarlayıcı darbelerin kronik travmatik ansefalopatiye neden olabileceği bir çok araştırıcı tarafından bildirilmiştir. Kronik beyin zedelenmesinin hem kortikal, hemde subkortikal yapıları etkileyebileceği postmortem çalışmalarla gösterilmiştir. Boksörlerde beyin sapındaki duysal sistemler ve hemisferlerde çaprazlaşan nöral sistemlerin disfonksiyonunun anlaşılmasına yönelik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Mevcut çalışmayla rastgele seçimle alınan amatör boksörlerdeki kronik travmatik ansefalopatinin klinik delilleri ve elektrofizyolojik yansıması araştırıldı. Çalışmaya alınan 52 olgunun yaş dağılımı 13-60 (ort:32.7±11.9) yıl arasında değişmekte olup 31'i aktif boksu bırakmış, 21 'i halen aktif olarak devam etmekteydi. Klinik nörolojik değerlendirmede 2 boksörde horizantal fiksasyonel nistagmus, 2'şinde göz kapalı yürümede güvensizlik, 1 'sinde psikotik reaksiyon, 3'ünde alkol alışkanlığı saptandı. %15.3 oranındaki izole bulgu ve semptomların nörolojik disfonksiyonun minör klinik göstergesi olduğu ve kronik travmatik ansefalopatiye işaret edebileceği düşünüldü. İzole muayene bozukluklarının tümünün aktif boksu bırakmış boksörlerde gözlenmesi ilginçtir. Bunların bir çoğu tahsil düzeyi düşük, şiddetli ve rastgele döğüşen boksörlerdir. Boks yaptıkları dönemde amatör boks kaidelerinin tam olarak uygulanmadığı vurgulanmalıdır. Aktif boksörlerden birisinde gözlenen psikiyatrik bozukluğun (% 1.9) boks yaptığı dönemde gelişmesi dolayısıyle bu spora bağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. BAEP kayıtlamasıyla boksörlerin sol kulak 90 dB klik uyarımla elde olunan V. dalga latansının kontrollerle mukayesesinin anlamlı olduğu gözlendi. Bunun subkonküziv kafa darbelerinin kümülatif etkisiyle“inferior kollikulus”un etkilenmesinin elektrofizyolojik yansıması olabileceği düşünüldü. Diğer parametrelerde boksörlerle kontroller arasında istatistiki olarak önemli farklılık tespit edilemedi. Daha uzun latanslı VEP kayıtlamasıyla da istatistiksel olarak anlamlılık gözlenmedi. Bundan hareketle uyarılmış potansiyel kayıtlamalarının kronik travmatik ansefalopatiyi ortaya koymada yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldı. Bununla birlikte boksörlerde uyarılmış potansiyellerle ilgili çalışmaların kısıtlı sayıdadır, daha fazla dökümante etmeye ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY AUDITUAR AND VISUAL EVOKED POTENTIALS IN AMATEUR BOXERS (BAEP, VEP) It has been reported by many researchers that repetitive impacts on boxers may cause chronic traumatic ancephelopathy. It has also been shown by post-mortem studies that chronic brain damage may affect both cortical and subcortical structures. There are limited number of studies on boxers that explain the dysfunction of the neural systems crossing hemispheres and sensorial systems placed on brain stem. The present study investigates the clinical evidences of the traumatological ancephalopathy and their electrophysological reflection on randomly chosen amateur boxers. Out of 52 objects with the age range of 16-60 (avg. 32.7+11.9), 31 have given up active boxing and 21 is currently active in boxing. On clinical evaluation of these objects, it's found that two has horizontal fixational nistagmus, two has insecurity in closed-eye walking, one has psychotic reaction and three has alcohol addiction. It has been thought that isolated findings and symptoms with a 15.3 % ratio are minor clinical indicators of neurological dysfunctions and may indicate chronic traumatic ancephelopathy. It is surprising to note that all of the isolated examination disorders have been observed on those who has given up active boxing. Most of these have low educational level and fight with much potent but random manner. It has to be recorded here that during the fighting period of these boxers, the rules of amateur boxing have not been applied. Physciatric disorder recorded on one of the active boxers (1.9 %) which developed during his boxing period may be due to this sport. The comparison of V.th wave latency obtained by 90 dB click evoke on the left ear of boxer on BAEP record with controls have been found to be meaningful. This is thought to be the electrophysiologic reflection of the cumulative effect of the subconcussive head traumas on the inferior colliculus. Statistically significant differences between boxers and controls could not have been obtained on other parameters. On VEP recordings with longer latency have also not shown any statistical importance. All these concluded that evoked potential recordings are not enough to recognise the chronic traumatic ancephalopathy, but the limited number of reported studies related to evoked potentials on boxers show that there is an intensive need to investigate these topics. 58