Türk Genç Erkek Boks Milli Takımı sporcuları ile Ankara ilinde genç erkek amatör düzeyde boks yapan sporcuların, fiziksel, antropometrik, bazı motorik ve somatotip özelliklerinin karşılaştırılması
Researching of comparing of differences among young men who are in the national boxing team and non-national boxing team in Turkey in terms of physiological, anthropometric, some motoric and somatotip characteristics
- Tez No: 351233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada genç erkek milli boks takımı ile Ankara ilinde genç erkek amatör düzeyde boks sporcuları arasındaki fiziksel, antropometrik, esneklik, dayanıklılık, sürat, somataotip ve bazı motorik özellikleri arasındaki farka bakılmak amaçlanmıştır.Bu araştırmada boks milli takımının 10 aralık 2012 tarihinde Ankara'da yapmış olduğu hazırlık kampında 20 tane boksörün tamamına ulaşıldı. Kamp yaptıkları Eryaman Olimpiyat hazırlama kamp eğitim merkezinde ölçümleri 5 araştırmacı tarafından alınmıştır. Ankara ilinde genç erkek amatör düzeyde müsabakalara katılan boks sporcularından 40 kişiye ulaşıldı. Fakat gönüllü olarak 20 kişi çalışmamıza katılmıştır. Ölçümler 20 aralık 2012 tarihinde aynı gün içerisinde Eryaman Olimpiyat hazırlama kamp eğitim merkezinde 5 araştırmacı tarafından alınmıştır. Ölçümler esnasında antropometrik ölçümler (skinfolt, çap ve çevre ölçümü) her iki grup içinde aynı kişi tarafından alınmıştır. Ankara ilinde genç erkek amatör düzeyde boks yapan sporcuların ve milli boksörlerin ölçümleri 10 gün arayla Eryaman Olimpiyat hazırlama kamp eğitim merkezinde alınmıştır. Bu araştırmada ulusal genç milli boks takımından 20 boksör ve amatör düzeyde 20 boksör arasında karşılaştırma yaparak toplamda 40 boksör üzerinde çalışma yapılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların ölçüm verileri bilgisayar programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada bağımsız iki grup için t- testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research the differences on the physical, anthropometric, flexibility, endurance, speed, somatotip and some motoric characteristics between young men national boxing team and young boxers at an amateur level in Ankara. In this study, it was reached to the 20 boxers in the preparation camp on December 10, 2012. Their measurements were taken by 5 researchers in the training center of the Eryaman Olympic preparation camp where they had camped. It was reached to 40 young boxers who participated to the competitions at the amateur level in Ankara. However, 20 boxers participated in our study voluntarily. Their measurements were taken by 5 researchers in the training center of the Eryaman Olympic preparation camp on December 20, 2012 Anthropometric measurements (skinfolt, diameter and circumference) were taken by the same person for two groups. Young boxers' at an amateur level and the national boxers' measurements were taken in the training center of the Eryaman Olympic preparation camp in Ankara once in 10 days. In this study, totally 40 boxers are researched from young national boxing team and other 20 boxers from non-national boxing team by making a comparison between 20 boxers. The measuring data has been analyzed statistically through the computer program. In this study, t-test was applied for two independent groups.