Investigation of the properties of graphene oxide additive cement pastes containing beta carotene
Beta karoten içeren grafen oksit katkılı çimento hamurunun özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 753555
  2. Yazar: MARWAN ABDOUL-HAMID AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ, DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnşaat sektorünün temel bir bileşeni olan çimento harçları yapı endüstrisi tarafından sürekli talep edilmektedir. Yeni sürdürülebilir yapı malzemelerinin geliştirilmesi, küresel sürdürülebilir ekonominin gereksinimlerine cevap verebilmek için oldukça önemlidir. Sürdürülebilir bir çimento harcı üretimi için harç özelliklerini iyileştirmede nanomalzemeler ve doğal katkı maddeleri kullanılmasına rağmen, Beta-karoten (BC) bir biyo katkı maddesi olarak daha önce düşünülmemiştir. Bu çalışmada, biyo katkılı çimento harçlarını üretmek için beta karoten, grafen oksit (GO) ve gümüş nanopartiküller kullanılmıştır. Sonuçlar şunu göstermiştir ki; çimento harcına BC ilavesi, su emme yüzdesi ve toplam gözenekliliği arttırırken, elektrik özdirenci, ultrasonik ses hızı ve basınç dayanımını azaltmıştır. Bunun nedeni çimento parçacıkları ile su molekülleri arasında BC'nin oluşturduğu bariyer etkisidir. BC çimento hidratasyonunu önlemiş ve çimento matrisinde gözenekliliğe neden olmuş olabilir. Ayrıca GO, BC katkılı çimento harçlarının gözenekliliğini azaltmada bir miktar etkili olmuştur. FTIR sonuçlarına göre, çimento harcında BC kullanımının kalsit gibi hidrate ürünlerin oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement paste which is a vital component of the construction industry, is constantly being demanded by the building industry. The development of new sustainable building materials is quite important to meet the requirements of the global sustainable economy. Although nanomaterials and natural additives are used to improve mortar properties for a sustainable cement mortar production, Beta-carotene (BC) has not been considered as a bioadditive before. In this study, beta carotene, graphene oxide (GO) and silver nanoparticles were used to produce bioadditive cement mortars. The results showed that; the addition of BC to the cement mortar increased the percentage of water absorption and total porosity, while decreasing the electrical resistivity, ultrasonic sound velocity and compressive strength. The reason for this is the barrier effect formed by BC between cement particles and water molecules. BC may have prevented cement hydration and caused porosity in the cement matrix. In addition, GO was somewhat effective in reducing the porosity of cement mortars with BC additives. According to the FTIR results, it was observed that the use of BC in cement mortar prevented the formation of hydrated products such as calcite.