The determination of changes in HOTAIR, TINCR, and AOC4P expression levels by means of qRT-PCR following laser photobiomodulation of 660nm laser irradiation on A549 lung cancer and HCT116 colon cancer cell lines
- Tez No: 753564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser araştırmaları ve biyolojisindeki önemli gelişmelere rağmen, kanser halen etkili bir tedavisi bulunamayan en tehlikeli hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tehlikesi, çok çeşitli özelliklerine, hızlı yayılma ve istila potansiyeline dayanmaktadır. Akciğer ve kolon kanseri, görülme sıklıkları ve yüksek ölüm oranları nedeniyle en ölümcül kanserler olarak bilinir. lncRNA'ların farklılaşma, gelişme, yapısal çekirdek bütünlüğü ve epigenetik ve hücre fonksiyon düzenlemesi için kromatin yapısını ve gen ekspresyonunu kontrol etme fonksiyonları gibi çok çeşitli biyolojik süreçlerde önemli rollere sahip olduğu bilinmektedir. lncRNA'lar, DNA, protein ve RNA gibi diğer hücresel makromoleküller ile etkileşimler yoluyla sayısız önemli kanser özelliğini düzenler, bu uzun kodlamayan RNA'lar arasında HOTAIR, TINCR ve AOC4P genleridir. Bu genler, kanser tedavisi için potansiyel moleküler hedefler olarak kabul edilir. Eskiden Düşük Seviyeli Lazer Terapisi (LLLT) olarak ta bilinen Fotobiyomodülasyon (PBM), biyolojik örnekler üzerinde tedavi edici amaçlar doğrultusunda görünür kırmızı ve yakın kızılötesi ışık ışınlamasının kullanılmasıdır. PBM'nin, ışık kaynağının dalga boyuna ve enerji dozuna bağlı olarak biyolojik süreçleri uyarma veya engelleme yeteneğine sahip olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, 660 nm görünür kırmızı lazer uygulamasının A549 akciğer kanseri ve HCT116 kolon kanseri hücre hatları üzerindeki PBM etkileri test edilmiştir. HOTAIR, AOC4P ve TINCR genlerinin ekspresyon seviyeleri qRT-PCR testleri kullanılarak belirlenirken, hücre canlılığı ve hücre proliferasyonu sırasıyla MTT tahlili ve çizik tahlili testleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite significant advancements in cancer research and biology, cancer is still one of the most dangerous diseases for which no effective treatment has been found so far. The danger of this disease lies due to its diverse characteristics, rapid spread, and invasion. Lung and colon cancer are among the deadliest cancers due to high incidence and mortality rates. It is becoming evident that lncRNAs serve important roles in a wide range of biological processes, including differentiation, development, nuclear structural integrity, and controlling chromatin structure and gene expression for epigenetic and cell function regulation. lncRNAs regulate numerous important cancers features through interactions with other cellular macromolecules such as DNA, protein, and RNA, among these long noncoding RNAs, are HOTAIR, TINCR, and AOC4P genes. These genes are considered potential molecular targets for cancer therapy. Photobiomodulation (PBM), formerly known as Low-Level Laser Therapy (LLLT), is the use of visible red and near-infrared light irradiation on biological samples for therapeutic purposes. It has been shown that PBM has the ability to either stimulate or inhibit biological processes, depending on the wavelength and energy dose of the light source. In this study, the PBM effects of 660 nm visible red laser irradiation on A549 lung cancer and HCT116 colon cancer cell lines were tested. Expression levels of HOTAIR, AOC4P, and TINCR genes were determined using qRT-PCR tests while cell viability and cell proliferation were examined by means of MTT assay and scratch assay tests respectively. The findings of this study might be used as a preliminary background for further research in order to investigate the PBM effects of laser irradiation for cancer therapy.