Katma Değer Vergisinde elektronik vergi denetimi: Türkiye uygulaması
Electronic audit in Value Added Tax: Turkey implementation
- Tez No: 753573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BİNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Devletin varlığını sürdürebilmesi görevlerini yerine getirebilmesine bağlıdır. Devletin görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu en önemli finansman kaynağı vergi gelirleridir. KDV (Katma Değer Vergisi) söz konusu vergi gelirleri içerisinde önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle KDV'nin optimal tahsili önem arz etmektedir. Ancak diğer vergilerde olduğu gibi KDV'de de vergi kayıp ve kaçakları söz konusu olabilmektedir. KDV'de ortaya çıkan kayıp ve kaçakların önlenebilmesi yapılacak etkin vergi denetimleriyle mümkündür. Vergi denetiminin etkinliğini sağlayan pek çok faktörden biri bilişim teknolojileridir. Türkiye'de ve birçok ülkede vergi denetimlerinde bilişim teknolojilerinden yararlanılmaktadır. Bu bağlamda tez konusunu Türkiye'de KDV'de elektronik vergi denetimi oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de KDV'nin denetimine yönelik geliştirilen elektronik uygulamalara ilişkin bilgilere yer verilmekte ve bu uygulamaların başarısı üzerinde değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca KDV'de elektronik denetimin, vergi denetiminin etkinliğine, vergi kayıp ve kaçaklarının azalmasına, KDV gelirlerinin artışına katkı sağlayıp sağlamadığı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The existence of the state depends on its ability to fulfill its duties. The most important source of financing that the state needs to fulfill its duties is tax revenues. VAT has a significant share in the said tax revenues. Therefore, optimal collection of VAT is important. However, as with other taxes, there may be tax losses and evasion in VAT. It is possible to prevent losses and evasion in VAT with effective tax audits. One of the many factors that ensure the effectiveness of tax auditing is information technologies. Information technologies are used in tax audits in Turkey and many countries. In this context, the subject of the thesis is electronic tax control in VAT in Turkey. In the study, information about electronic applications developed for the control of VAT in Turkey is given and the success of these applications is emphasized. In addition, it is focused on whether electronic auditing in VAT contributes to the effectiveness of tax auditing, reducing tax losses and evasion, and increasing VAT revenues.