Deniz kaplumbağalarının farklı dokularında ağır metal konsantrasyonun araştırılması
Investigation of heavy metal accumulation in different tissue of sea turtles
- Tez No: 753572
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Deniz kaplumbağaları, dokularında yüksek metal seviyeleri biriktirme eğilimleri nedeniyle kirlilik biyoindikatörleri olarak kabul edilir. Bu kapsamda, Kuzey Kıbrıs'ta ölü olarak karaya vuran yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas; n=41) ve iribaşlı kaplumbağa (Caretta caretta; n=14) bireylerinden alınan karaciğer, böbrek, kalp ve kas örneklerinde biriken 12 ağır metal elementinin (Pb, Cd, Hg, Al, As, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni Zn Ca) birikiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ile kalp dokusunda ağır metal birikimi ile ilgili sınırlı sayıdaki çalışmaya yeni veriler eklenmiş olup, her iki tür için de kalp, karaciğer, kas ve böbrek dokularında Mg birikimine ilişkin ilk veriler sunulmuştur. Her iki tür için de dokuların farklı ağır metal seviyeleri biriktirme eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Bazı dokular arasında ise biriken ağır metal konsantrasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca, iribaşlı kaplumbağaların ve yeşil kaplumbağaların aynı dokularındaki bazı elementler (Alböbrek, Askalp, Askaraciğer, Fekas, Feböbrek, Fekalp, Mnkalp, Pbkalp, Znkas ve Znböbrek) istatistiksel bakımdan önemli ölçüde farklılıklar göstermiştir. Kaplumbağa dokularında bulunan ağır metal varyasyonları, farklı seviyelerde ağır metallere maruz kalmalarına sebep olan diyet ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olabilir. Ayrıca bu çalışmada, her iki türde de hem farklı dokularındaki aynı elementler hem de aynı dokulardaki farklı elementler arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Böylece bir elementin metabolize edilişini, biyobirikimi veya atılımını kapsayan fizyolojik süreçler ile organlar arasında taşınabildiği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sea turtles are considered pollution bioindicators due to their tendency to accumulate high metal levels in their tissues. In this context, we aimed to analyze the concentrations of 12 heavy metal elements (Pb, Cd, Hg, Al, As, Cr, Cu, Fe, Mn, Mg, Ni, Zn) in liver, kidney, hearth and muscle samples from green turtles (Chelonia mydas; n = 41) and loggerhead turtle (Caretta caretta; n = 14) found stranded in Northern Cyprus. With this study, we added new data to the limited number of studies about heavy metal accumulation in heart and presented the first data for Mg accumulation in heart, liver, muscle and kidney tissues of both species. We found that the tissues tend to be accumulate different heavy metal levels in both species, and some of them were statistically significant. Moreover, some elements in a same tissue (Alkidney, Asheart, Asliver, Femuscle Fekidney, Feheart, Mnheart, Pbheart, Znmuscle and Znkidney) were significantly different between the green turtles and loggerhead turtle. The variations of heavy metals in turtle tissues may depend mainly on their diets and feeding habits where they exposure different level of heavy metals. We also found that statistically significant associations inter elements between in a tissue as well as between the same element in different tissues in both species, it may indicate that an element can transports between organs due to physiological processes in their metabolism, bioaccumulation or excretion processes.