Kadın sağlık çalışanlarında toplumsal cinsiyet algısı ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of gender perception and depression in female HEALTH workers
  1. Tez No: 753577
  2. Yazar: SEÇİL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kadın sağlık çalışanlarında depresyon yaygın görülen bir ruhsal hastalıktır ve toplumsal cinsiyet algısının depresyon gelişiminde etkili olabileceği düşünülmektedir. Amaç; kadın sağlık çalışanlarında toplumsal cinsiyet algısı ve depresyon ilişkisinin ve ilgili etmenlerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı kesitsel tipte olan araştırma, Kasım 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini kurumda çalışan tüm kadın sağlık çalışanları (2116) oluşturmaktadır ve çalışmaya 1502 kişi (%70,9) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, genel bilgi formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Ölçeği (CES-D) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Kruskal-Wallis, Man-Whitney U, Student-t, Anova testleri ve lojistik regresyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is a common mental illness among female healthcare professionals, and it is thought that gender perception may be effective in the development of depression. The aim of this study is to determine the relationship between gender perception and depression in female health workers and related factors. This descriptive cross-sectional study was conducted at Bursa Uludağ University Health Application and Research Center between November 2021 and May 2022. The universe of the study consists of all female health workers (2116 people) in this institution and 1502 people (%70,9) participated in the study. General information form, Gender Perception Scale and Epidemiological Research Center Depression Scale (CES-D) were used as data collection tools. Descriptive statistics, chi-square, Kruskal-Wallis, Man-Whitney U, Student-t, Anova and logistic regression tests were used in the analysis of the data.