Türk romanında Mevlevi karakterler
Mevlevi characters in Turkish novel
- Tez No: 753576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KUYUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Mevlevi karakterlerin romanın esas ürünü olarak yer aldığı on eserde Mevlâna ve Mevleviliği yansıtış biçimlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Mevlâna ve onun öğretileri etrafında şekillenen Mevlevilik sadece klasik şiirimize etki etmekle kalmamış edebi türler arasında mühim bir yere sahip olan roman türü için de mümbit bir kaynak olmuştur. 2007 yılının UNESCO tarafından 'Dünya Mevlâna Yılı' ilan edilmesiyle beraber her alanda Mevlâna ve Mevleviliğe artan ilgi roman türünde de kendisini hissettirmiştir. Bu durum gerek otobiyografik gerek tarihi ve kurmaca eserlere Mevlâna ve Mevleviliğin taşınmasında görülmektedir. Mevlâna ve Mevlevilik yazarların sanat ve inanç algılarındaki farklılardan dolayı eserlere farklı pencerelerden yansımıştır. Nitekim çalışmanın sınırlılığını oluşturan Mevlevi karakterlerin de roman sanatı içerisinde farklı şekillerde kurgulandıklarının sonucuna ulaşılmıştır. Zira incelenen eserlerde, kimi Mevlevi roman kişilerinin manevi tekâmül yaşadıkları kimilerinin ise Mevlevilikle bağlarının derinleşmediği görülmektedir. Dolayısıyla roman kişilerinin Mevlevilikle olan bağları neticesinde portrelerinde Mevleviliği yansıtma biçimleri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the ways in which Mevlana (Rumi) and Mevlevi are reflected in ten works in which the Mevlevi characters are the main product of the novel. Mevlana, which was shaped around Mevlana and his teachings, not only influenced our classical poetry, but also became a fertile source for the novel genre, which has an important place among literary genres. With the declaration of 2007 as the 'World Mevlâna Year' by UNESCO, the increasing interest in Mevlana and Mevlevi in every field made itself felt in the genre of novels. This situation is seen in the transfer of Mevlana and Mevlevi to autobiographical, historical or fictional works. Due to the differences in the perceptions of art and belief of the writers of Mevlâna and Mevlevi, they were reflected in the works from different windows. As a matter of fact, it has been concluded that the Mevlevi characters, which constitute the limitation of the study, are also fictionalized in different ways within the art of the novel. In the analyzed works, it is seen that some of the people of Mevlevi novels experienced spiritual evolution and some of them did not deepen their devotion with Mevlevi. Therefore, as a result of people's devotion to Mevlevi, the way they reflect Mevlevi in their portraits differs.