Bursa (Türkiye) ili sahil ve göl kıyısında yayılış gösteren likenler üzerinde taksonomik ve ekolojik incelemeler
Taxonomic and ecological investigations on lichens grow at coastal and lakeshore at Bursa (Türkiye) province
- Tez No: 753600
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Bursa ili sahil şeridindeki (Altıntaş, Eğerce, Gemlik, Karacaali, Kumla, Kurşunlu, Mudanya, Narlı, Tirilye) lokalitelerinden denizden itibaren 0-5 m, 10 m, 20 m ve 30 m' den, İznik ve Uluabat Göllerinin ise kuzey, güney, doğu, batı yönlerinden kıyıdan benzer uzaklıklarda çeşitli substratlardan örnekleme yapılmıştır. 29.09.2019-04.11.2021 tarihleri arasında 72 lokaliteden 277 liken örneği toplanmış ve teşhis edilen örneklerin Ascomycota' ya ait 52 cins altında 107 liken taksonu olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen taksonlardan 1 tanesinin Türkiye için yeni kayıt, 24' ünün ise Bursa için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Türkiye için yeni kayıt olan tür; Pyrenocollema elegans R. Sant. (1992). Bursa için yeni kayıt olan türler; Bagliettoa parmigerella (Zahlbr.) Vězda & Poelt 1981, Caloplaca rubelliana (Ach.) Lojka 1876, Caloplaca virescens (Sm.) Coppins 1980, Flavoplaca flavocitrina (Nyl.) Arup, Frödén & Søchting 2013, Flavoplaca microthallina (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting 2013, Heteroplacidium compactum (A. Massal.) Gueidan & Cl. Roux 2008, Kuettlingeria teicholyta (Ach.) Trevis. 1857, Lecania atrynoides M. Knowles 1913, Lecania turicensis (Hepp) Müll. Arg. 1862, Lecidea sarcogynoides Körb. 1855, Leprocaulon microscopicum (Vill.) Gams ex D. Hawksw. 1974, Placolecis opaca (Dufour) Hafellner 1984, Polyozosia agardhiana (Ach.) S.Y. Kondr., Lőkös & Farkas 2020, Porpidia rugosa (Taylor) Coppins & Fryday 2005, Pyrenodesmia aractina (Fr.) S.Y. Kondr. 2020, Rinodina occulta (Körb.) Sheard 1967, Rufoplaca arenaria (Pers.) Arup, Søchting & Frödén 2013, Rufoplaca subpallida (H. Magn.) Arup, Søchting & Frödén 2013, Sarcogyne lapponica (Ach. ex Schaer.) K. Knudsen & Kocourk 2008, Toniniopsis aromatica (Sm.) Kistenich, Timdal, Bendiksby & S. Ekman 2018, Verrucaria fusconigrescens Nyl. 1872, Verrucaria polysticta Borrer 1834, Verrucaria tectorum (A. Massal.) Körb 1863, Verrucaria transiliens (Arnold) Lettau 1912.
Özet (Çeviri)
In this study, lichen samples were collected from various substrates on 0-5 m, 10 m, 20 m and 30 m from the sea at the localities on the coastline of Bursa (Altıntaş, Eğerce, Gemlik, Karacaali, Kumla, Kurşunlu, Mudanya, Narlı, Tirilye). In addition, lichens on various substrates were sampled from the north, south, east and west directions of İznik and Uluabat Lakes at similar distances from the shore. Between 29.09.2019 and 04.11.2021, 277 lichen samples were collected from 72 localities and it was determined that the identified samples were 107 lichen taxa under 52 genera belonging to Ascomycota. It was determined that of the id 1 entified taxa were new records for Turkey and 24 were new records for Bursa. Species that ise new record for Turkey; Pyrenocollema elegans R. Sant. (1992). Species that are new records for Bursa; Bagliettoa parmigerella (Zahlbr.) Vězda & Poelt 1981, Caloplaca rubelliana (Ach.) Lojka 1876, Caloplaca virescens (Sm.) Coppins 1980, Flavoplaca flavocitrina (Nyl.) Arup, Frödén & Søchting 2013, Flavoplaca microthallina (Wedd.) Arup, Frödén & Søchting 2013, Heteroplacidium compactum (A. Massal.) Gueidan & Cl. Roux 2008, Kuettlingeria teicholyta (Ach.) Trevis. 1857, Lecania atrynoides M. Knowles 1913, Lecania turicensis (Hepp) Müll. Arg. 1862, Lecidea sarcogynoides Körb. 1855, Leprocaulon microscopicum (Vill.) Gams ex D. Hawksw. 1974, Placolecis opaca (Dufour) Hafellner 1984, Polyozosia agardhiana (Ach.) S.Y. Kondr., Lőkös & Farkas 2020, Porpidia rugosa (Taylor) Coppins & Fryday 2005, Pyrenodesmia aractina (Fr.) S.Y. Kondr. 2020, Rinodina occulta (Körb.) Sheard 1967, Rufoplaca arenaria (Pers.) Arup, Søchting & Frödén 2013, Rufoplaca subpallida (H. Magn.) Arup, Søchting & Frödén 2013, Sarcogyne lapponica (Ach. ex Schaer.) K. Knudsen & Kocourk 2008, Toniniopsis aromatica (Sm.) Kistenich, Timdal, Bendiksby & S. Ekman 2018, Verrucaria fusconigrescens Nyl. 1872, Verrucaria polysticta Borrer 1834, Verrucaria tectorum (A. Massal.) Körb 1863, Verrucaria transiliens (Arnold) Lettau 1912.