Maide suresinde haber ve inşa cümleleri
News and building sentences in sure Maide
- Tez No: 753617
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Maide suresinde haber ve inşa cümlelerini inceleyen bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, önemi, yararlanılan kaynaklar ve Belagat ve Maide suresinin genel çerçevesi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Belağat, Meani, Beyan ve Bedi ilimlerinin tanımları yapıldıktan sonra belagatın tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında Kur'an-ı Kerim ile belağatın ilişkisine yer verilmiştir. En son konumuz olan Maide suresi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde haber cümlesi, kuruluş gayeleri ve te'kit edatları hakkında birkaç cümle bilgi verildikten sonra Maide suresinde kazandıkları anlamlar tefsirlerden yararlanılarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise inşa cümlesi, alt başlıkları talebi ve gayr-i talebi inşa, bunlarla bağlantılı olarak emir, nehy, nida, istifham ve temenni üsluplarının tanımları yapılmış ve suredeki anlamları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the news and construction sentences in the Surah Maide, consists of an introduction, three parts and a conclusion. In the introduction, the information about the purpose of the study, its importance, sources used and the general framework of the Surah Al-Maidah and Balaqah/ The eloquence / the rhetoric is given. In the first chapter, after defining the sciences of rhetoric, meani, declaration and bedi, information about the history of rhetoric is given. Afterwards, the relationship between the Quran and rhetoric is given. The information about our last topic, Surah Maide is given. In the second part, after giving some information about the news sentence, the purpose of its establishment and the prepositions of te'kit, their meanings in the Surah Maide are explained by making use of tafsir. In the third chapter, the sentence of construction, the request of the sub-headings and the non-demand, and in relation to these, the styles of command, nehy, shriek, istifham and wish are defined and their meanings in the surah are examined.