Tip-2 esnek kümeler
Type-2 soft sets
- Tez No: 753651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde esnek kümeler ile ilgili literatür taraması ve tezin amacı sunulmuştur. İkinci bölümde esnek küme tanımı ve esnek küme işlemleri örnekleri ile açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, tip-2 esnek kümenin tanımı ve küme işlemleri tanıtılmış ve örnekleri verilmiştir. Ayrıca bu bölümde tip-2 esnek küme işlemleri ve tip-2 esnek kümelerin görüntü kümeleri ile ilgili bazı özellikler sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, tip-2 esnek kümelerin karar verme problemine bir uygulaması verilmiştir. Beşinci bölümde, tezin sonuçları ile ilgili bazı açıklamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In the first section, a literature review related to soft sets and the aim of the thesis is presented. In the second section, the definition of the soft set and soft set operations are explained by their examples. In the third section, definition of type-2 soft set and their set operations are introduced, and their examples are given. Also, in this section, some properties related to type-2 soft set operations and images of the type-2 soft set are presented. In the fourth section, an application of type-2 soft sets to the decision-making problem is given. In section five, some information is given related to the results of the thesis.