Hareketlilik merkezi tipolojilerinin kademelenmesi: İstanbul tarihi yarımada örneği
Hierarchy of mobility hub typologies: İstanbul historical peninsula example
- Tez No: 753658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAY OĞUZTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentlerdeki nüfus artmasıyla motorlu araç sayısında artış yaşanmıştır. Artan nüfusun ulaşım ihtiyacı için yeni yollar açılması kentlerin büyümesine neden olmuştur. Kentlerin ulaşım sorunlarını çözmede hâkim ulaşım paradigması, gelişmiş ülkelerde değişmeye başlamış ve yerini sürdürülebilir ulaşım sistemlerine bırakmıştır. Erişilebilirliğe, yayaya ve çevreci mikro hareketlilik araçlarına odaklanan yeni paradigma giderek daha çok kabul görmektedir. Bu paradigma da mikro hareketlilik sistemlerinin, ulaşım talebini karşılamada önemi artmıştır. COVİD-19 salgınında bisiklet, skuter gibi mikro hareketlilik araçlarına talep artması kentler açısından yeni sorun olarak belirmektedir. Yeni ulaşım paradigmasının ürünü olan mikro hareketlilik araçlarına kentlerde nerede, ne büyüklükteki alanda yer gösterilecektir? sorusu dünyada yaşam kalitesi yüksek kentlerin henüz birkaç yıldır cevabını aradıkları bir sorudur. xiii Bu bağlamda, tez çalışması güncel bireysel hareketlilik araçlarını kent mekânında düzenlemeyi gerekli kılan, bu araçlara ait bekleme ve park yeri olarak tasarlanan ve hareketlilik merkezi olarak anılan merkezleri konu almaktadır. Hareketlilik merkezinin kent içindeki konumu, kullanıcı yoğunluğu, mikro hareketlilik araçlarının türü, sayısı, vb. kriterlere farklı tipte hareketlilik merkezleri olduğu tespit edilmiştir. Ancak ülkemizde çok yeni olan bu kavramın henüz imar mevzuatı içinde tanımlanan bir tipolojisinden söz etmek mümkün değildir. Farklı ölçeklerde karşımıza çıkan hareketlilik merkezleri incelendiğinde İstanbul kentine özgü dört hareketlilik merkezi tipolojisi çıkartılmıştır. Bu tipolojilerin kent mekânında yer seçiminde AHP yöntemi kullanılarak uzman kişilere yöneltilen sorulara göre kriterler ağırlıklandırılmıştır. Sonuç olarak Tarihi Yarımada'da bölgesel hareketlilik merkezi kademesi olarak Yenikapı, kentsel hareketlilik merkezi kademesinde Sirkeci, hizmet verecektir. Mevlanakapı ve Silivrikapı mahalle hareketlilik merkezi bu mahallelere hizmet edecek mahalle ölçeği kademesindedir. Komşuluk biriminde hizmet edecek merkez ise Ayvansaray mini hareketlilik merkezi olarak yer seçmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population in cities, there has been an increase in the number of motor vehicles.The opening of new roads for the transportation needs of the increasing population has led to the growth of cities.The dominant transportation paradigm in solving the transportation problems of cities has started to change in developed countries and has been replaced by sustainable transportation systems. The new paradigm of focusing on accessibility, pedestrian and green micromobility vehicles is becoming increasingly accepted.In this paradigm, the importance of micro mobility systems in meeting the transportation demand has increased. In the COVID-19 epidemic, the increase in demand for micro-mobility vehicles such as bicycles and scooters is emerging as a new for cities.Where and in what size area will the micro-mobility vehicles, which are the products of the new transportation paradigm, be placed in the cities? is a question that cities with a high quality of life in the world have been seeking an answer for a few years. xv In this context, the thesis study is about the centers that make it necessary to arrange the current individual mobility vehicles in the urban space, which are designed as waiting and parking spaces for these vehicles, and which are called mobility centers. The location of the mobility center in the city, the density of users, the type and number of micro-mobility vehicles, etc. ıt has been determined that there are different types of mobility centers according to the criteria. However, it is not yet possible to talk about a typology of this concept, which is very new in our country, as defined in the zoning legislation. When the mobility centers that we encounter at different scales are examined, four mobility hub typologies specific to the city of Istanbul are extracted. In the selection of the location of these typologies in the urban space, the criteria were weighted according to the questions directed to the experts by using th AHP method.As a result, Yenikapı will serve at the regional mobility hub level in the Historical Peninsula and Sirkeci will serve at the urban mobility hub level. Mevlanakapı and Silivrikapı neighborhood mobility centers are at the neighborhood scale level to serve these neighborhoods. The center that will serve in the neighborhood unit has chosen a place as a mini mobility center in Ayvansaray