Kastamonu el dokumalarının güncel tasarımlara uyarlanması
Adapting kastamonu hand weavings to current designs
- Tez No: 753660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dokumacılığın tarihinin eski zamanlara dayandığı, yapılan yüzey incelemelerindeki kazılar ve araştırmalar sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu tezde, Kastamonu'da dokunan bezlerin bugüne kadar geçirdiği değişimler ve şu anki durumu incelenmiştir. Toplumsal yaşam şartlarına uygun olarak yöreye özgü; malzeme, teknik ve biçim farklılıkları göstermektedir. Kullanılan malzemelerdeki farklılıklar ve değişiklikler, örf ve âdet gibi toplumun geleneksel yaşamları hakkında bilgiler veren belgeler olmuştur. Toplumların gelişmesi, kültürel seviyelerinin gelişimleriyle ilgilidir. Kültürün yaşatılması ve gelişmesi, o toplumu oluşturan halkın milli değerlerine sahip çıkmalarıyla mümkündür. Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü olan en önemli öğelerden biride kılık kıyafettir. Teknolojik gelişmelere rağmen Kastamonu'da el tezgâhların da dokunmuş kumaşlar bugünde giysi olarak giyilmektedir. Keten kumaşın özelliği açısından insan sağlığına uygun tasarımlar hazırlanıp sürdürebilir moda anlayışı ile, geleneksel el dokumalarını gün yüzüne çıkartmaktır. Milli zenginlik kaynağı olan el emeği göz nuru kıyafetlerin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkartıp gelecek nesillere aktararak sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Giysi insanların kendilerini ifade etme yoludur.
Özet (Çeviri)
It is known that the history of weaving dates back to ancient times and emerged as a result of excavations and researches in the surface examinations. In this thesis, the changing and current status of the cloths woven in Kastamonu, are examined. In accordance with the social life conditions, it is unique to the region; shows differences in material, technique and form. The differences and changes in the materials used have been documents giving information about the traditional lives of the society, such as customs and traditions. The development of societies is related to the development of their cultural level. Survival and development of culture is possible if the people who make up that society protect their national values. One of the most important element, which is a bridge between the past and the future, is attire. Despite technological developments, fabrics woven on hand looms in Kastamonu are still worn as clothes today. In terms of the feature of linen fabric, it is to prepare designs suitable for human health and to bring traditional hand weavings to light with a sustainable fashion understanding. It is to reveal the unknown aspects of handcrafted clothes, which are a source of national wealth, and to ensure their sustainability by transferring them to future generations. Clothing is people's way of the expressing themselves.