Ebi İshak es-Salebi'nin (el-Keşfü Ve'l-Beyânu an Tefsîr-i'l-Kurâni) adlı tefsirinde Kuran okumalarının dilbilgisi
Grammar guide for Quran readings methods in Ebi Ishak al-Thalabi's tafsir named (al-Keshfu Wa'l-Beyân aan Tefsir al-Qurân
- Tez No: 876590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB SAİD İBRAHİM İBRAHİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışma, İmam Ebu İshak es-Saʻlebî'nin (el-Keşfü Ve'l-Beyân) adlı tefsirinde bahsettiği Kur'an kıraatlerinin dilbilgisiyle alakalı rehberliğini ele almakta ve kıraatleri ele alma ve dilbilgisel olarak yönlendirme yöntem ve yaklaşımını açıklığa kavuşturmaktadır. Çalışma, bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında es-Saʻlebî'nin biyografisi, kitabı, kıraatler ve rehberlik bilimi yer almaktadır. Birinci bölümde es-Saʻlebî'nin Kuran okumalar'ının dilbisel kılavuzundaki yöntem ve yaklaşımını ele almaktadır. İkinci Bölüm ise el-Merfûât bahsinde geçen Kur'an kıraatleri bölümündeki dilbisel kılavuzundaki yöntem ve yaklaşımını ele almaktadır. Üçüncü bölüm ise el-Mansûbât bahsindeki Kur'an kıraatlerinin dilbilimsel kılavuzundaki yöntem ve yaklaşımını ele almaktadır. Dördüncü Bölüm ise el-Mecrûrât bahsindeki Kur'an kıraatlerinin dilbilimsel kılavuzundaki yöntem ve yaklaşımını ele almaktadır. Beşinci bölüm ise Tevâbi bahsinde geçen Kur'an kıraatlerinin bilbilimsel kılavuzundaki yöntem ve yaklaşımını ele almaktadır. Bunları, çalışmanın en önemli bulgularını ele alan sonuç kısmı takip etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: el-Keşfü Ve'l-Beyân, Ebi İshak es-Saʻlebî, Kur'an Kerim, Tefsir, Kıraat, Dilbilgisi. Haziran 2024, 187 Sayfa
Özet (Çeviri)
This study deals with the grammatical guidance of Quran readings mentioned by Imam Abu Ishak es-Saʻlebî in his commentary (al-Kashfü Ve'l-Beyân) and clarifies the method and approach of handling and grammatically guiding Quran readings. The study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. Introduction: This part includes al-Saʻlebî's biography, book, readings and guidance. First Part: This section deals with al-Saʻlebî's method and approach in the Linguistic Guide of the Qur'anic Readings. The Second Chapter deals with the method and approach in the Linguistic Guide of the Quran Readings mentioned in the Mention of al-Marfûat. The Third Chapter deals with the method and approach of the Linguistic Guide to the Quranic Readings mentioned in the Mention of al-Mansûbât. The Fourth Chapter deals with the method and approach in the Linguistic Guide to the Quran Readings mentioned in the Mention of al-Majrûrât. The Fifth Chapter deals with the method and approach in the Linguistic Guide of the Quran Readings mentioned in the Tevâbi Mention. These are followed by a conclusion addressing the most important findings of the study. KEYWORDS: Al-Keshfu Wa'l-Beyân, Ebi Ishak Al-Thalabi, Holy Quran, Tafsir, Recitation, Grammar. June 2024, 187 Page