2[3,5-difenil-1h-1,2,4-triazol-1-il] etanol ile ε-kaprolakton halka açılma polimerizasyonu (rop) ve atom transfer radikal polimerizasyonu (atrp) ile homopolimer ve kopolimerlerinin sentezi, fotokatalik özelliklerinin incelenmesi
Ring opening polymerization (rop) of 2[3,5 - diphenyl-1h-1,2,4-triazol-1-yl]ethanol with ε-caprolacton and synthesis of homopolymer and copolymers with atom transfer radical polymerization (atrp), investigation of photocatalic properties
- Tez No: 753664
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAVAŞKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni bir ATRP başlatıcısı 2[3,5 - Difenil- 1H- 1,2,4-Triazol-1-il]Etil 2- Bromo-2-Metilpropanoat (TABr) sentezi 2-bromoizobutiril bromür ile gerçekleştirildi. Sentezlenen TABr başlatıcısı CuBr/PMDETA katalizör sistemi ve metilmetakrilat (MMA) monomeri kullanılarak yeni bir TAPMMA makrobaşlatıcısına dönüştürüldü. Daha sonra TA başlatıcısı, ε-kaprolaktonun (ε-CL) monomeri ve Sn(Oct)2 katalizörü kullanılarak ROP ile TAPCLOH homopolimeri sentezlendi. TAPCLOH polimeri brom uç gruplu TAPCLBr polimerine dönüştürülerek ATRP' da makrobaşlatıcı olarak MMA polimerizayonunda kullanıldı ve TAPCL-b-PMMA blok kopolimerleri elde edildi. Elde edilen homopolimer ve kopolimerler 1H NMR, 13C NMR, TGA, FT-IR, SEM teknikleri ile karakterize edildi ve UV ışık altında fotokatalitik özellikleri incelendi. TAPCLOH homopolimeri + TiO2 nano tanecik + Metilen Mavisi (MB), TAPMMA + TiO2 nano tanecik + Metilen Mavisi (MB), TAPCL-b-PMMA TiO2 nano tanecik + Metilen Mavisi (MB) sistemleri için UV ışık altında fotokataliz mekanizması incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new ATRP initiator 2[3,5-Diphenyl-1H-1,2,4-Triazol-1-Yl] Ethyl 2-bromo-2-methylpropanoate (TABr) was synthesized with 2-bromoisobutyryl bromide. The synthesized TABr initiator was converted into a new TAPMMA macroinitiator using the CuBr/PMDETA catalyst system and methylmethacrylate (MMA) monomer. Then, TAPCLOH homopolymer was synthesized using TA initiator, ε-caprolactone (ε-CL) monomer and Sn(Oct)2 catalyst with ROP. TAPCLOH polymer was converted to TAPCLBr polymer with bromine end group and used as macroinitiator in MMA polymerization in ATRP and TAPCL-b-PMMA block copolymers were obtained. The obtained homopolymer and copolymers were characterized by 1H NMR, 13C NMR, TGA, FT-IR, SEM techniques and their photocatalytic properties were investigated by illuminating. Photocatalysis mechanism under UV light was investigated for TAPCLOH homopolymer +TiO2 nano particle + Methylene Blue (MB), TAPMMA+ TiO2 nano particle + Methylene Blue (MB), TAPCL-b-PMMA TiO2 nano particle + Methylene Blue (MB) systems.