Change impact analysis for software configuration management in aviation
Havacılıkta yazılım konfigürasyon yönetimi için değişiklik etki analizi
- Tez No: 753666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Modern yazılım sistemlerinin karmaşıklığı arttıkça, yazılımdaki değişiklikler yazılım yaşam döngüsü için çok önemli hale geldi. Bu nedenle yazılım geliştiriciler için yazılımda meydana gelen değişiklikleri analiz etmek ve değişikliklerin yazılımda hatalara yol açmasını önlemek önemli bir konudur. Bu tezde, yazılım test analizi olarak mutasyon testi incelenmiştir. Açık kaynaklı Java projelerinde mutasyon testleri uygulanmıştır. Ayrıca havacılık projelerinde, DO-178C süreçlerine dayalı sertifikasyona uygun değişiklik etki analizi süreçlerinin yapılmasına önem verilmektedir.
Özet (Çeviri)
As the complexity of modern software systems increases, changes in software have become crucial to the software lifecycle. For this reason, it is an important issue for software developers to analyze the changes that occur in the software and to prevent the changes from causing errors in the software. In this thesis, mutation testing as software test analysis is examined. Mutation tests have been implemented on open-source Java projects. In addition, for aviation projects, emphasis is placed on performing change impact analysis processes in compliance with the certification based on DO-178C processes.